Rekordnímu schodku má zabránit legislativní balíček
31.08.2009 15:42 Původní zpráva
Vláda ještě v září předloží Poslanecké sněmovně legislativní balíček, od něhož si slibuje, že pomůže snížit rekordní schodek rozpočtu. Pokud ho sněmovna přijme, mohl by deficit dosahovat zhruba 165 miliard korun. Vláda rychlým škrtem současně snížila požadavky jednotlivých resortů z 80 na 12 miliard.
Strop pro schodek státního rozpočtu na příští rok podle premiéra Fischera zůstává na 230 miliardách korun. V případě neschválení legislativního balíčku by tak odhadovaný deficit v roce 2010 dosáhl rekordních 7,4 procenta HDP. Příčinou jsou zejména "silné a pokračující výpadky na straně příjmů (prakticky ve všech oblastech)", jak uvedl premiér Fischer.
ČTĚTE TAKÉ: Vláda celé odpoledne probírala rozpočet. Nedohodla se
"Balíček chceme navrhnout ke schválení ještě této vládě a požádat sněmovnu ve zrychleném řízení o schválení," doplnil premiér. "Pakliže to sněmovna neschválí, bude schodek rozpočtu na příští rok kolem 230 miliard, pokud schválí, bude výrazně nižší (kolem 165 miliard korun)," řekl Fischer.
Politická podpora je chabá
Škrtům ve státním rozpočtu nejsou nakloněni zástupci obou největších politických stran. Premiér Fischer přesto s návrhem do sněmovny přijde. "Bude pak záležet na zástupcích politických stran, jak to voličům vysvětlí," narážel premiér Fischer na neochotu politiků šetřit.
Výsledná podoba legislativního balíčku vzejde z jednání vlády 9. září. Tam se bude jednat i o požadavcích ministerstev. Na dnešním jednání ministři ze sých požadavků ústoupili. Z původně požadovaných 80 miliard zbylo pouhých 12. "Kolegové z ministerstev pochopili vážnost situace,“ dodal ministr financí Janota.
Jak Janota dále potvrdil, ministerstvo financí v balíčku navrhne zvýšit dolní sazbu DPH z 9 na 11 procent a horní z 19 na 20 procent. "Změna se bude týkat výlučně roku 2010. "Poté bude na vládě, aby situaci vyhodnotila", upřesňuje Janota.
Šetřit se bude také na sociálních výdajích. "Ty (bez započítání penzijního připojištění, stavebního spoření, apod.) nám letos rostou o 112 miliard," uvedl Janota. Navrhované úspory se budou týkat i státní správy, kde se mluví o zmrazení platů či snižování stavů na ministerstvech.
Foto: archiv TÝDNE
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.