Největší tuzemský dodavatel plynu, společnost RWE, zlevňuje od května dodávky svým zákazníkům o deset procent. Majitelé rodinných domů topící plynem by tak mohli letos ušetřit přes 5500 korun, uvedl mluvčí RWE Česká republika Martin Chalupský. Pražská plynárenská ceny snížila o 6,5 procenta už na přelomu roku. Společnost E.ON zatím o zlevnění plynu neuvažuje. V reakci na rozhodnutí RWE odpoledne oznámily zlevnění plynu také firmy ČEZ a Bohemia Energy.
RWE zároveň se snížením cen plynu nabízí prémie zákazníkům, kteří uzavřou smlouvu o dodávkách na dva roky. "Počítáme s tím, že celkem zákazníkům vyplatíme na prémiích a bonusech řádově stovky milionů korun. Chceme si zákazníky udržet, a proto jsme se rozhodli pro tak razantní slevy," uvedl obchodní ředitel a člen představenstva RWE ČR Tomáš Varcop.
Podle Varcopa zlevnění nesouvisí s arbitráží, kterou RWE vede s ruskou společností Gazprom. RWE ve sporu tvrdí, že měla právo snížit své závazky pro odběr plynu. Gazprom však požadoval peníze za nevyčerpaný minimální odběr plynu v letech 2008 až 2011. Arbitrážní soud ve Vídni se v říjnu přiklonil na stranu RWE, Gazprom ale usiluje o změnu rozhodnutí.
A co konkurence?
Dvojka na českém trhu, společnost E.ON, v této chvíli neplánuje zlevnění plynu k 1. květnu, uvedll mluvčí společnosti Vladimír Vácha. E.ON se ani neobává, že by kvůli změně cenové politiky RWE přišla o zákazníky. "Podle statistik přešlo nejvíc z 348 tisíc zákazníků, kteří loni změnili dodavatele plynu, právě k E.ON, takže se jejich odchodu neobáváme," řekl Vácha.
Ani Pražská plynárenská se v nejbližší době ke zlevnění nechystá. "Toto jsme provedli před zimou, snažili jsme se zákazníkům ulevit na začátku topné sezony," řekl mluvčí firmy Miroslav Vránek. "Na přelomu roku jsme nabídli všem klientům zlevnění o 6,5 procenta, pokud prodlouží smlouvu o dva roky. Využily to desítky tisíc lidí," dodal.
V reakci na krok RWE se rozhodla snížit ceny také společnost ČEZ, která je na trhu s plynem největším alternativním dodavatelem. "Plníme naše sliby, které jsme dali zákazníkům, proto také upravíme naše ceny, abychom zůstali levnější než RWE. Budeme dál pokračovat v naší strategii být levnější, než všichni dominantní dodavatelé na svém území," uvedl obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda.
Alternativní dodavatel plynu Centropol Energy snížil ceny ceny už od 1. dubna. Plyn zlevňuje o šest procent, snížení cen se týká zákazníků ve všech pásmech spotřeby.
Další aternativní dodavatel Bohemia Energy oznámil v reakci na rozhodnutí RWE snížení cen o devět procent s platností od 1. června. "Po celou topnou sezonu jsme byli levnější než RWE. Tuto konkurenční výhodu nechceme ztratit ani poté, co RWE ceny snížila. Stále budeme cenově výhodnějším dodavatelem," uvedl jednatel Bohemia Energy Jiří Písařík.
Podle portálu EnergetickaPoradna.cz však i po snížení cen u RWE zůstanou někteří dodavatelé levnější než lídr trhu. "Například při spotřebě 26 MWh plynu na vytápění rodinného domu zaplatí domácnost u nejlevnějšího dodavatele 799 korun za megawatthodinu. Po deklarované slevě by u RWE při stejné spotřebě zaplatila 994 korun, což je stále rozdíl 195 korun," uvedl Michal Hardyn z webového srovnávače TopSrovnani.cz.
Portál EnergetickaPoradna.cz uvádí, že v současnosti jsou ceny u RWE nejvyšší na trhu. Až začnou platit nové ceníky, dostane se podle portálu cena RWE pod úroveň Centropol Energy, ale bude vyšší než u E.ON nebo Pražské plynárenské.