Kladenská továrna společnosti Lego se neustále rozrůstá, aktuálně zaměstnává bezmála dva tisíce lidí a brzy další stovky přibydou. "Do skladů vyrábíme co nejméně, snažíme se pružně reagovat na prodeje," říká v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ ředitel kladenského závodu Cornelis Versluis.
Když jste do české továrny nastoupil, co vás nejvíc překvapilo?
Pracuji v Lego Group už šest let, moc překvapení nebylo. Začal jsem prvního ledna, hlavní změnou pro mě bylo, že jsem přešel od kvality k výrobě. Ale i ve výrobě jsem v minulosti pracoval. Co mě překvapuje, je vysoké nasazení lidí a dobré výsledky, kterých společně dosahujeme. Právě kladenská produkce v posledních letech rostla velmi rychle. A když se dívám na výsledky, je dobré je vidět zevnitř.
Je v Česku něco výrazně jiné oproti Dánsku, kde jste byl poslední roky?
Pár rozdílů tu je. Pokud jde o mě a mou rodinu, v Dánsku jsme bydleli ve velmi malé vesnici a teď jsme se přestěhovali do Prahy, to je velká změna. Pokud jde o profesní rozdíly, tak teď vedu továrnu se spoustou zaměstnanců, zatímco předtím jsem jich vedl poměrně málo.
Co je teď pro vás hlavní výzvou?
Momentálně přebíráme produkci z jiných továren a zároveň hodně expandujeme. Je to pro mě velice vzrušující, ale také mám obavy, aby to všechno fungovalo. Kladno patří k největším továrnám ve skupině, takže když něco zkazíme, bude to vidět na celkových výsledcích skupiny. Je to velká zodpovědnost. Ale když jsem se do té práce ponořil, vidím, že je o projekty dobře postaráno, pracují na nich velmi schopní lidé. Předčilo to moje očekávání.
Kde všude se Lego vyrábí?
Zaprvé máme továrny v Dánsku, hlavně jednu z největších lisoven. Další lisovna je v Maďarsku, kde se vyrábí i Duplo pro předškolní děti. Obě tyto továrny dodávají spoustu dílků do Kladna, kde se děje vše kromě lisování. Jednak tu máme zpracování, tedy potisky minifigurek a kostiček, částečně se tu minifigurky skládají, a pak finální produkt balíme, což je docela velká věc, poněvadž máme tolik produktů. Další továrna je v Mexiku, kde se jak lisuje, tak balí Lego pro Ameriku. Snažíme se vyrábět co nejblíže trhům. Jednak abychom mohli rychle reagovat na poptávku, jednak z ekologických důvodů. Snažíme se neposílat kostičky nebo celé výrobky po světě tam a zpátky, pokud to není naprosto nutné. Ale pár komponentů do Mexika přichází z Evropy či naopak. Formy jsou totiž velice drahé. Na ty prvky, kterých vyrábíme hodně, máme více forem, zatímco na díly, jež se použijí v jediné stavebnici, máme jen jedinou. Pak je třeba se rozhodnout, zda je lepší ji umístit do Mexika, do Maďarska nebo do Billundu.
Máte poměrně široký katalog, musíte hodně reagovat na poptávku?
Většinu produktů prodáme v sezoně před Vánoci. Snažíme se tomu přizpůsobit naše kapacity. Ideálně bychom vše vyráběli hlavně v prosinci, proto ve špičce hodně využíváme externích pracovníků z agentur. Ale reálně musíme něco vyrobit předem do zásoby. Nicméně během dne se produkce mnohokrát změní, v krátkém čase děláme spoustu různých výrobků. Jednotlivé objednávky jsou relativně malé, v běžném týdnu děláme skoro každý jeden set, výjimečně i víckrát. Je to nutné, takto máme právě tolik produkce, abychom naplnili sklady. Kdybychom celý jeden měsíc dělali řadu Friends a další Star Wars, museli bychom mít ohromné skladové zásoby.
Jaké zpoždění tedy způsobí, pokud musíte některý díl posílat z Mexika?
Snažíme se reagovat rychle, bavíme se zhruba o pár týdnech, což je velmi krátká doba. Přeprava lodí přes Atlantik znamená prodloužit tuto dobu o šest týdnů.
Lego se také vyrábí v Číně, co tam máte za provozy?
Naší ambicí je vyrábět co nejblíže trhům. Už teď toho v Asii prodáváme docela dost, v Číně, Japonsku... A tak jsme se rozhodli tam zřídit závod, který bude vyrábět krabice pro asijský trh. A máme několik málo asijských dodavatelů, kteří nám pomáhají vyrábět pár prvků, které neděláme sami.
Je to kvůli kapacitě?
Jsou to specifické komponenty, na které sami nemáme výrobní procesy. Všechny lisované prvky si vyrábíme sami, ale třeba Batmanův plášť je z textilu. Takovou výrobu ve vlastních továrnách nemáme.
Ale třeba sběratelská série minifigurek v pytlíčcích má na obale jenom Made in China, to jsou přece klasické lisované elementy...
Jsou dva důvody, proč mít externí dodavatele. Buď takovou výrobu sami nemáme, nebo nám pomáhají kvůli kapacitě.
A až svou čínskou továrnu dokončíte, výroba se tam přesune?
Nejprve se tam staví balící linky, nic jiného se na příští roky neplánuje. O lisování zatím není řeč.
Ale zpátky na Kladno. Jak se spolupracuje s místními úřady?
Je třeba mít na paměti, že The Lego Group je v rodinném vlastnictví. Kjeld Kirk Kristiansen a jeho rodina věnují hodně pozornosti tomu, jaký dopad máme tam, kde působíme. Zdůrazňují, že máme být vnímáni jako dobří občané. Lego je jedna z největších továren na Kladně, pochopitelně máme dopad na to, co se v regionu děje. Obzvlášť pokud jde o dopravu tam a zpátky, a také stavíme veliké budovy. S úřady se bavíme o našich plánech expanze i o tom, jak omezit dopad těžké dopravy na minimum.
Kromě toho podporujeme třeba děti v nouzi, což je blízké majitelovu srdci. Chce, abychom podporovali znevýhodněné děti. Právě v tomto regionu vidíme, že je spousta dětí, které potřebují zvláštní pozornost, ať už jde o nemocnice nebo dětské domovy. Věnujeme tomu dost energie i peněz, ale také nabádáme zaměstnance, aby osobně přišli pomoci. Je to dobrovolné, ale na akcích, které připravujeme, bývá velmi dobrá účast. Není to jen o penězích, ale i o osobním úsilí. Máme k tomu stálé partnery, zaměstnanci se rádi do těch institucí vracejí, aby po čase viděli změnu. A samozřejmě naše výrobky dělají dětem velkou radost.
Cornelis Versluis |
Narodil se roku 1966 v nizozemském Culemborgu. Do společnosti Lego nastoupil v lednu 2008 jako ředitel pro kvalitu, v téže sekci se vypracoval na viceprezidenta. Od ledna je seniorní viceprezident pro balení a vede kladenskou továrnu. Předtím pracoval dlouhá léta v Grundfos Electronics, největším světovém výrobci čerpadel. Má titul inženýra z Technické univerzity v nizozemském Delftu a z Dánska pak MBA v managementu technologie z Univerzity v Aalborgu. Kromě rodné holandštiny se domluví anglicky, německy a dánsky, ovládá i základy italštiny a francouzštiny. Ve volném čase se věnuje bojovým uměním, lyžování, cestování a fotografování. Jeho manželka Lisa pochází z Dánska a také pracovala pro Lego, mají spolu dvě děti. |
Reportáž z kladenské továrny, ale i o předvánočním trhu s hračkami si přečtěte v aktuálním vydání časopisu TÝDEN, které je na pultech od pondělka.