Exekutor Tomáš Vrána ve středu rezignoval na svoji funkci, kterou dlouhá léta zastával v přerovském exekutorském úřadu nesoucím jeho jméno. "Exekutorskou činnost ukončím příští rok v březnu," řekl Vrána. O jeho odvolání usiloval ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který na přerovského exekutora v polovině května kvůli četným stížnostem podal kárnou žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu.
"Rozhodl jsem se pro tento krok (rezignaci) po zralé úvaze. Jsem již unaven neustálým mediálním tlakem a útoky vůči mé osobě. Od samého počátku exekutorského úřadu se snažím pracovat tak, abych v maximální míře přispěl k co nejvyšší vymahatelnosti neuhrazených pohledávek. Dnešní doba však není těmto snahám příznivě nakloněna," uvedl Vrána, který svoji rezignaci ve středu předal ministerstvu spravedlnosti.
Vrána stojí v čele přerovského exekutorského úřadu, který patří mezi tři největší tuzemské instituce zaměřené na exekuce, od roku 2001. V pozici soudního exekutora zůstane do 31. března 2016, kdy exekutorský úřad převezme nástupce vzešlý z výběrového řízení organizovaného Exekutorskou komorou.
"Svůj mandát budu vykonávat s maximálním nasazením až do dne, kdy úřad předám svému nástupci. Předání úřadu je vzhledem ke stovkám tisíc rozpracovaných exekučních kauz mimořádně náročné a vyžaduje několikaměsíční důkladnou přípravu," uvedl Vrána.
Ministerstvo spravedlnosti podání kárné žaloby na Vránu v květnu zdůvodnilo tím, že se množí stížnosti na činnost přerovského exekutorského úřadu. Jeho pracovníci podle ministerstva například vstoupili do rodinného domu, který byl určen k dražbě, i bez přítomnosti jeho majitele. Prohlídky se zúčastnili zájemci o tuto nemovitost. Podle přerovského úřadu je však tento postup obvyklý a exekutoři prý zákon neporušili.
Exekutorský úřad Přerov zahájil činnost v roce 2001. Přibližně 70 procent exekucí provádí na Moravě a 30 procent v Čechách. Exekutorský úřad Přerov zaměstnává zhruba dvě stovky lidí a ročně provede několik desítek tisíc exekucí.
Exekucí v Česku stále přibývá. Soudy loni zahájily 828 tisíc exekucí, což je o 114 tisíce víc než předloni. Průměrná vymáhaná částka se pohybovala kolem 78 tisíc korun. Senátoři na jaře navrhli zavést místní příslušnost exekutorů v obvodu jednotlivých soudních krajů.
Exekutoři by měli být přiřazováni podle soudem stanoveného pořadí, což by mohlo odstranit klientelistické vazby mezi věřiteli a exekutory. Senátorský návrh v červenci podpořila vláda. Se zavedením místní příslušnosti souhlasí také Exekutorská komora.
V současnosti mají exekutoři celostátní působnost. Konkrétního exekutora pověřuje provedením exekuce soud na základě návrhu věřitele. Teoreticky tak soudní exekutor z Aše může vykonávat exekuci například ve Valašském Meziříčí. Eventuální náklady na cestu do bydliště dlužníka kvůli soupisu movitých věcí ale od loňského ledna podléhají limitu, nesmějí překročit 1500 korun.