Senátor Libor Michálek (za Piráty) chce zrušit daňové zvýhodnění základních investičních fondů, které podléhají snížené pětiprocentní sazbě daně z příjmů. Podle něj to využívají hlavně developerské firmy výlučně k daňové optimalizaci. Stát tak podle senátora přichází o stovky milionů korun ročně. Senát se Michálkovou novelou má zabývat příští týden. Zatím se s žádnou jeho předlohou neztotožnil.
"Fakticky se jedná o podobný investiční nástroj, jakým jsou korunové dluhopisy," uvedl Michálek k daňovému zvýhodnění základních investičních fondů. Jednokorunové dluhopisy, jejichž výnosu se neplatila daň, vydaly některé firmy včetně Agrofertu expremiéra Andreje Babiše (ANO). Transakci prověřuje finanční správa i policie.
Zákon o dani z příjmů umožňuje základním investičním fondům daňovou optimalizaci jen za podmínky zaregistrování akcií na burze cenných papírů. S akciemi těchto fondů se aktivně neobchoduje, uvedl Michálek. Důvodem je podle něj to, že akcie těchto fondů pro kvalifikované investory jsou v držení buď jedné společnosti, většinou developera, nebo skupiny osob jednajících ve shodě, což je v rozporu s obdobnými zahraničními pravidly.
Zatím je na trhu podle senátora 40 takových fondů, na něž se může ale transformovat téměř jakákoliv akciová společnost. Místo sazby daně z příjmů ve výši 19 procent využívat sníženou sazbu pěti procent. "Roční únik na dani z příjmu dosahuje zatím řádu několika stovek miliónů korun. Při masovějším využití by se ovšem mohlo jednat o částky miliardové," míní Michálek.
Novelou chce zachovat daňové zvýhodnění pro ty investiční fondy, které aktivně na finančních trzích investují.