Meziroční pokles
Slabší úroda chmele: letos přesáhne šest tisíc tun
26.09.2017 20:30
Úroda chmele letos přesáhne šest tisíc tun, bude tak průměrná. Meziročně jde o snížení o více než 15 procent, uvedl v úterý Zdeněk Rosa, předseda představenstva žateckého družstva Chmelařství, které hospodaří na většině českých chmelnic. Loni chmelaři sklidili rekordních 7712 tun.
Celkově se dá letošní úroda podle něj hodnotit jako normální, sklizeň je podobná roku 2014, kdy se sklidilo 6202 tun chmele. "Dlouhodobé smlouvy budou naplněny, ale na trhu nezbývá prakticky žádný chmel, který by se mohl volně obchodovat dál," dodal. Cena za tunu žateckého poloraného červeňáku se pohybuje pro velkoodběratele od 350 tisíc korun výše.
Část čerstvého chmele z trhu odčerpal jeden z největších producentů, pivovar Gambrinus. Ten nyní do hospod distribuuje várku z čerstvého chmele, která by měla vydržet zhruba tři týdny. Přesný objem navařeného piva s čerstvým chmelem nezveřejnil. Podle sládka pivovaru Pavla Zítka šlo o logisticky náročný proces, chmel se musel do piva přidat rychle.
V Česku začnou v tomto týdnu Dny českého piva, při nichž budou pivovary lákat svými speciály, navařily jich desítky. Chtějí tak podpořit chození obyvatel do restaurací.
Chmelařství, družstvo Žatec je podle svého webu organizací sdružující skoro sto českých a moravských pěstitelů chmele hospodařících na 4534 hektarech chmelnic. To je zhruba 96 procent ploch chmelnic na území ČR.
Plocha českých chmelnic letos meziročně vzrostla o 3,5 procenta, vyplývá z dat Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Nejvíce, o 127 ha, vzrostla plocha Žateckého poloraného červeňáku, který je na 4317 hektarech nejpěstovanější odrůdou chmele. Za ním následují s velkým odstupem Sládek s 295 hektary a Premiant se 165 hektary. U něj meziročně jako u jediné odrůdy klesla sklizňová plocha, a to o deset hektarů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.