V Česku bylo v říjnu zaměstnáno přes 107 tisíc Slováků, což je nejvíce za posledních zhruba sedm let. Od prosince 2004, ze kdy pocházejí první dostupné údaje, jejich počet vzrostl o 47 tisíc, tedy o 79 procent. Vyplývá to z údajů ministerstva práce a sociálních věcí.
"Primárně to souvisí s tím, že platová úroveň v České republice je vyšší (než na Slovensku)," okomentoval vývoj analytik ČSOB Petr Dufek. Navíc koruna proti euru dlouhodobě posiluje, takže na tom lidé ze zahraničí, kteří v ČR pracují, vydělávají. ČR také podle Dufka v průběhu posledních sedmi let vykazovala určitou poptávku po určitých profesích, a to kvalifikovaných i nekvalifikovaných. "Vzhledem k tomu, že neexistuje jazyková bariéra mezi Čechy a Slováky, tak o to jednodušší bylo pro slovenské kolegy, aby přišli do ČR," dodal Dufek.
Druhými nejčastěji pracujícími cizinci v Česku jsou Poláci. Těch zde v říjnu bylo 19 900. I u nich je možné zaznamenat v porovnání s koncem roku 2004 výrazný vzestup, a to o 124 procent. Nejvíce jich v ČR pracovalo ve druhé polovině roku 2007 - přes 24 600.
Podobný vývoj byl i u zahraničních zaměstnanců z některých dalších zemí. To se týká například Ukrajinců či Vietnamců. Také jejich počet postupně rostl, až se zhruba před třemi roky, s nástupem krize, změnil v pokles. Nejvíce Ukrajinců pracovalo v ČR v listopadu 2008, 81 200. Od té doby jejich počet klesl na 35 600. Nejvíce občanů Vietnamu byl na pozici zaměstnance v říjnu 2008, a to 18 600. Přesně o tři roky později jich bylo již jen asi 2900.
V říjnu letošního roku pracovalo v Česku na hlavní nebo vedlejší pracovní poměr 220 tisíc cizinců, což je ve srovnání s koncem roku 2004 dvakrát více.