Škody za 133 milionů korun způsobil před deseti lety orkán Kyrill energetické firmě ČEZ Distribuce. Šlo o dosud nejrozsáhlejší poškození rozvodných sítí. Vichřice ve dnech 18. až 22. ledna likvidovala nejen lesy, ale i zařízení distribuční soustavy. ČEZ pak přijal řadu opatření, aby lépe čelil extrémním poruchám. Řekla to Michaela Jirovcová, mluvčí ČEZ pro západní Čechy, kde orkán napáchal ještě spolu s východem Čech největší škody.
"Analyzovala se slabá místa konstrukcí podpěrných bodů a jejich sestav. Byly navrženy úpravy v lokalitách s vyšší četností havárií," řekl ředitel úseku řízení sítí ČEZ Distribuce Radim Černý. Začal podle něj také program sledování hlavních klimatických veličin přímo na vedeních.
Změnily se normy pro stavbu vedení. Jsou například větší nároky na posouzení statiky podpěrných bodů při větším namáhání větrem, námrazou a jejich kombinacemi, vyšší důraz se klade na kvalitu projektů a vlastní výstavbu. "V případě rozsáhlých kalamit jsme nově nastavili spolupráci s externími dodavateli pro výpomoc při mimořádných stavech naší distribuční soustavy," dodal.
V celé soustavě ČEZ nastalo tehdy kvůli orkánu 7239 poruch, z toho 23 na zařízení 110 kV, 1220 na vysokém napětí a 5996 poruch na zařízení nízkého napětí. Kyrill poničil přes 2000 sloupů a zcela vyřadil 250 kilometrů vedení. Na likvidaci škod se podílelo přes 1600 pracovníků ČEZ.
"Plných 99 procent zákazníků, tedy prakticky všechny trvale obydlené stavby, mělo obnovenou dodávku do dvou dnů, někde však jen díky zapojení dieselagregátů," uvedla mluvčí. Značné škody na zařízení a vedení byly v Českém lese, Krušných horách či na Šumavě.
V Plzeňském a Karlovarském kraji, které byly spolu s východem Čech zasaženy nejvíce, zničil orkán 400 elektrických sloupů a zcela vyřadil 52 kilometrů vedení. Například v Hazlově na Chebsku byly vedle sebe popadané stromy na kilometrovém úseku vedení, které vedlo nad bažinou. Škody na zařízení na západě Čech činily téměř 50 milionů korun; po orkánu Emma v březnu 2008 byly 17 milionů korun. Poslední sloupy v ČR opravila firma SEG u Nové Hůrky na Šumavě 12. července 2007. Energetici tenkrát uvedli, že v sousedním Bavorském lese mají sloupy páteřního vedení nad vrcholky stromů a že více drátů vede pod zemí. Kabel je však výrazně dražší, má nižší životnost a odstraňování poruch je složitější.
Poprvé v dějinách zasáhla podobná událost plošně celou ČR. Rekordní byl také dopad na zákazníky, bez elektřiny jich bylo 1,5 milionu.
Podobné následky měla i vichřice o rychlosti větru přes 150 km/h, která zdecimovala západ republiky 23. listopadu 1984. Rychlost větru byla na některých místech vyšší než při orkánu Kyrill. Také tehdy způsobil vítr v lesích rozsáhlé polomy a velké škody na majetku. Odnesl například střechu nemocnice ve Stodu na Plzeňsku.