Soud zahájil insolvenční řízení s portálem Nebeslev.cz

Ekonomika
24. 9. 2013 10:10
Na slevových portálech pravidelně nakupuje čtvrtina Čechů (ilustrační foto).
Na slevových portálech pravidelně nakupuje čtvrtina Čechů (ilustrační foto).

Krajský soud v Olomouci opět zahájil insolvenční řízení s firmou Nebeslev, která provozuje stejnojmenný portál nabízející hromadné slevy. Zatímco k prvnímu insolvenčnímu návrhu na portál Nebeslev.cz se žádný další věřitel nepřidal a soud v červenci řízení zastavil, tak k druhému návrhu se v září postupně připojili další dva věřitelé společnosti Nebeslev. Firma Nebeslev patří mezi deset největších slevových portálů.

Insolvenční návrh na portál Nebeslev.cz podal na přelomu července a srpna podnikatel Michal Lev z Frýdku-Místku, který tvrdí, že u firmy Nebeslev má pohledávky po lhůtě splatnosti v celkové hodnotě bezmála 160 tisíc korun. Portál Nebeslev.cz mu prý neproplatil prodané slevové poukázky na jím poskytnuté služby. Lev proto požádal soud, aby na majetek společnosti Nebeslev prohlásil konkurz. V září se k insolvenčnímu návrhu na slevový portál Nebeslev.cz připojila podnikatelka Zuzana Hrbková z Prahy, která nesplacené pohledávky vyčíslila bezmála na 150 tisíc korun.

Prohlášení konkurzu na majetek společnosti Nebeslev požaduje také podnikatel Dan Putík. V insolvenčním návrhu uvedl pohledávky za neproplacené slevové poukázky zhruba za 80 tisíc korun. Hrozba konkurzu se nad portálem Nebeslev.cz vznášela už v červenci. Krajský soud v Olomouci ale nakonec insolvenční řízení s firmou Nebeslev zastavil. Podnikatelka Martina Drahošová z Chotětova na Mladoboleslavsku tehdy stáhla svůj insolvenční návrh, ve kterém v červnu kvůli nesplacené pohledávce požádala soud o prohlášení konkurzu na tento slevový portál.

Drahošová řekla, že se s majitelkou firmy Nebeslev dohodla na splacení dlužné částky 190 tisíc korun za poukázky na kosmetické služby. Na žebříčku největších slevových serverů, který na začátku letošního roku sestavil vyhledávač slev Skrz.cz, připadla portálu Nebeslev.cz desátá pozice.

Firmu Nebeslev letos ale Asociace portálů hromadného nakupování zařadila na seznam nepoctivých prodejců, protože svým obchodním partnerům neplatila podle domluveného platebního kalendáře.

Hromadné nakupování se slevou je fenoménem tuzemského internetu od jara 2010. V Česku postupně vznikly více než tři stovky slevových serverů, jejichž počet později klesl a nyní jich je v provozu 75. Slevových portálů bude podle odborníků ubývat. Tuzemské slevové servery loni zvýšily tržby o 61 procent na 2,9 miliardy korun, uvedl už dříve portál Slevin.cz. Na slevových portálech podle průzkumu agentury Incoma GfK pro společnost MasterCard pravidelně nakupuje čtvrtina Čechů. Z nich 89 procent je s nákupem se slevou spokojeno.

Systém hromadných slev funguje tak, že snížení ceny obchodníci či poskytovatelé služeb umožní poté, co si produkt zakoupí stanovený počet zákazníků. Lidé získají výrazné slevy a podnikatelé zase zaplní volné kapacity svých služeb nebo prodají zboží starších kolekcí.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ