Na anonymních vkladních knížkách jsou stále uloženy zhruba tři miliardy korun. Na konci roku 2012 přitom skončí promlčecí lhůta a vklady mohou propadnout spořitelně.
"Podle zákona propadají promlčené vklady bance, banka je tedy nemusí vyplácet. Česká spořitelna však uplatňuje pravidlo, že vyplácí i promlčené vklady, pokud se o ně klienti přihlásí," uvádí mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová. "Pokud toto legislativa umožní i po roce 2012, bude Česká spořitelna nadále postupovat stejně jako doposud."
Na celkem 2,59 milionu vkladních knížek na doručitele, což jsou anonymní vklady, tak ke konci minulého roku zůstávalo ve spořitelně okolo 2,9 miliardy korun. Na jednu knížku připadal vklad 1120 korun.
Část klientů přitom neví, že ještě nějaké peníze na bezejmenných knížkách má. Může jít o ztracené vkladní knížky, zapomenuté dědictví či pozůstalost po lidech, kteří neměli žádné dědice.
ČTĚTE TAKÉ: Česká spořitelna loni vydělala 12 miliard korun
Spořitelna tak má slušnou šanci, že získá miliardy korun, protože si peníze už nikdo nevybere. Svědčí o tom i to, že výběry z anonymních knížek se rok od roku zpomalují. Zatímco v roce 2007 si klienti vybrali přes 600 milionů, o rok později to bylo už jen okolo 400 milionů a v minulém roce dokonce jen necelých tři sta milionů.
Pokud tempo výběrů zůstane stejné i v příštích třech letech, bude mít spořitelna na konci roku 2012 na anonymních knížkách více než dvě miliardy korun. Spořitelna sice hodlá dál vyplácet peníze střadatelům, ale slušnou suma v řádech miliard jí přesto zůstane.
Spořitelna navíc vydělává i na tom, že se anonymní vklady neúročí. Jen jejich půjčováním jiným bankám by přitom spořitelna vydělala během minulého roku zhruba sto milionů korun.
Foto: archiv Týdne