"Sběrači" kovů ročně napáchají škody za stovky milionů. Sběrny kradené kovy vykupovat nesmějí. Jenže vykupují. Účinná kontrola neexistuje. Několik senátorů má plán, jak problém ukradených vík od kanálů, okapů, uren nebo kusů kolejí řešit. Přes prsty by dostali hlavně majitelé sběren. Jak to vidíte vy? Omezit sběrny? Úplně zakázat? Chcete je ve svém městě?
Finanční ztráty i bezpečnostní rizika působí zloději kovů především na železnici, ročně tam napáchají škody za víc než třicet milionů korun. Jinak se běžně se kradou měděné okapy, parapety, zahradní vany, dálniční svodidla, dekly od kanálů nebo třeba dopravní značky. Čas od času si však lapkové troufnou i na nesrovnatelně hodnotnější kousky. Loni například zloději zničili v Krnsku nedaleko Mladé Boleslavi renesanční kostelní zvon. Před pár dny zas ukradli dvoupatrové točité kovové schodiště v rozestavěné budově v Třemošné u Plzně. Jindy rozeberou součásti mostů nebo zaviní pád stožárů. Nezastaví se ani před hřbitovní zní - lákají je pohřební urny.
Celkem loni podle policejních statistik došlo téměř ke 12 tisícům krádeží kovových materiálů, škoda dosáhla 509 milionů korun. Započteny jsou přitom jen trestné činy, vedle toho došlo ještě k tisícům přestupků.
Moc nepřekvapí, že největší jsou problémy s kradením a následným pokoutním prodáváním a vykupováním kovů v chudých regionech s vysokou nezaměstnaností. Uhlídat, aby chudí lidé bez příjmů nebo třeba drogově závislí nekradli, nedokážeme. Takže si posvítíme na provozovatele sběren. Zhruba tak nějak nejspíš vypadají myšlenkové pochody skupiny senátorů, která předložila návrh zákona, jenž má dát obcím do rukou páky, jak sběrny kovů na svém území regulovat - a třeba i úplně zakázat. Dnes obce mají v podstatě svázané ruce. Sběrny totiž povoluje kraj.
Pokračování článku, který vznikl ve spolupráci se serverem Peníze.cz a jehož autorkou je Petra Dlouhá, čtěte ZDE.