Stát získal větší kontrolu nad velkými zakázkami, které vypisuje elektrárenská společnost ČEZ. Dnešní řádná valná hromada firmy totiž odsouhlasila změnu stanov firmy, které nově umožní dozorčí radě udělovat představenstvu souhlas s předkládáním zadávací dokumentace u zakázek vyšších než je třetina vlastního kapitálu firmy.
Opatření má za cíl zajistit státu větší vliv na tendr na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Objem zakázky na výstavbu třetího a čtvrtého bloku v Temelíně s opcí na vybudování pátého bloku v Dukovanech a až dvou bloků ve slovenských Jaslovských Bohunicích se odhaduje na zhruba 500 miliard korun.
Zakázka má totiž strategický význam, kdy stát z ní chce získat i přístup k technologiím a licencím. Chce proto mít vliv na tendr, v němž o zakázku usilují japonská skupina Toshiba přes americkou dceřinou společnost Westinghouse, francouzská Areva a rusko-české konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress.
Stát zároveň vytvořil post vládního zmocněnce pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Do něj dosadil velvyslance pro energetickou bezpečnost Václava Bartušku.
ČTĚTE TAKÉ: Na lukrativní dostavbu Temelína dohlédne Václav Bartuška
Stát kontroluje v ČEZ většinový podíl, jeho zástupci sedí právě v dozorčí radě. Předchozí souhlas dozorčí rady bude představenstvo ČEZ nově potřebovat také například s ustanovením do funkce generálního ředitele, s uzavíráním dalších manažerských smluv nebo s odměňováním předních manažerů.
Foto: Archiv Týdne