Stát hospodařil ke konci července se schodkem 76,2 miliardy korun, což je téměř dvojnásobek deficitu schváleného pro celý letošní rok. Loni ke konci července rozpočet vykazoval přebytek 9,3 miliardy korun. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí.
Schválený rozpočet sice počítá za celý letošní rok s deficitem 38,3 miliardy korun, kvůli ekonomické krizi se však jeho výše očekává podle ministra financí Eduarda Janoty kolem 165 miliard korun.
Hospodaření rozpočtu v samotném červenci skončilo schodkem 7,9 miliardy korun. Na horším výsledku se projevilo především nižší inkaso daní z příjmů právnických osob.
Celkové příjmy rozpočtu ke konci července meziročně klesly o 41 miliard na 586,8 miliardy korun. "Na meziročním poklesu se podílely především příjmy z daní a poplatků a příjmy z pojistného na sociálním zabezpečení," uvedlo MF.
Příjmy z daní a poplatků klesly o více než desetinu na 282,5 miliardy korun. Naplánovaný rozpočet přitom počítá s růstem o více než devět procent. Meziroční pokles zaznamenalo MF u všech hlavních daňových příjmů.
Státní rozpočet neplní plán
Příjmy z daně z příjmu právnických osob se snížily meziročně o téměř třetinu na 51,2 miliardy Kč, stát ale očekává růst o 2,5 procenta. Pokles rovněž postihl daně z příjmu fyzických osob o 12 procent na 47 miliard korun. Plány MF počítaly s růstem o téměř 13 procent.
Na dani z přidané hodnoty (DPH) stát vybral ke konci července 108 miliard korun, meziročně o 1,4 procenta méně. Stát očekával přitom růst o 9,2 procenta.
ČTĚTE TAKÉ: Vyšší DPH díru v rozpočtu nezalepí, shodují se experti
Inkaso spotřebních daní kleslo o necelé procento na 66,8 miliardy korun, přičemž plány státu kalkulovaly s růstem o téměř 15 procent.
Proti plánům také klesly příjmy z pojistného na sociální zabezpečení, a to o 14,4 miliardy na 209,9 miliardy korun.
Výdaje rozpočtu stále rostou
Celkové výdaje státu naopak meziročně stouply o 44,5 miliardy na 663 miliard korun. Na sociální dávky stát vynaložil koncem července 249,4 miliardy korun, meziročně o 18,8 miliardy více. Z toho na důchodech stát vyplatil 196,4 miliardy korun, což je o 18,5 miliardy více než před rokem.
Na důchodovém pojištění přitom ale stát ke konci července získal pouze necelých 187 miliard korun. Na úrocích ze svého dluhu stát od ledna do konce července zaplatil 30 miliard korun.
Pro letošek naplánovaný schodek rozpočtu ve výši 38,3 miliardy korun počítal s růstem ekonomiky o 4,8 procenta. Nejnovější prognóza MF ovšem odhaduje letos propad ekonomiky, a to o 4,3 procenta.
Foto: Jan Zatorsky