Prodej montovacích stavebnic Merkur, které vyrábí firma Merkur Toys z Police nad Metují na Náchodsku, roste. Loni firma zvýšila odbyt téměř o pětinu na 63 milionů korun a letos čeká alespoň zopakování loňského výsledku. Firmě roste odbyt i do zahraničí, který tvoří asi 30 procent prodeje. Řekl to jednatel polické společnosti Merkur Toys Jaromír Kříž.
Hlavní díl odbytu firmy připadá na kovové stavebnice z děrovaných pásků a šroubků Merkur, jejichž vznik spadá do 20. let minulého století. Největší zájem je podle Kříže o stavebnice v cenových relacích od 300 do 1000 korun. "Zájem o stavebnice jde nahoru. Lidé vědí, že hra s nimi rozvíjí tvořivé schopnosti dětí," řekl Kříž. Vedle stavebnic Merkur Toys vyrábí i plechové modely vláčků a nedávno své portfolio rozšířil o výrobu dětských tříkolek a koloběžek a různého dětského nářadí, například lopatek, rýčů a koleček na pískoviště.
Obchodní úspěch v předvánočním období si firma slibuje od nového robotického podvozku s mikropočítačem, který umožňuje programovat na podvozku postavený stroj. Výrobek patří do skupiny takzvaných robotických hraček, které firma začala nabízet před několika lety. Robotické stavebnice jsou vybavené elektronikou, dají se programovat a ovládat například chytrými telefony.
Přibližně třetinu prodeje firmy tvoří učební pomůcky pro podporu technického vzdělávání. Firma vyrábí stavebnicový systém Merkur Education, který pomáhá ve školách s výukou technických předmětů. Právě robotické stavebnice mohou jako učební pomůcky podle Kříže významně podpořit technickou vzdělanost, která v Česku v poslední době upadá.
Hlavními zahraničními odbytišti firmy jsou Slovensko, Rakousko, Německo a Francie. "Na Slovensko dodáváme hlavně stavebnice a dětská plechová kolečka a tříkolky. Německo odebírá nejvíce vláčky," řekl Kříž.
Hračky Merkur Toys se vyrábějí ve dvou provozech v Polici nad Metují a jednom v Broumově, v nichž pracuje asi 75 lidí. S historií a současností stavebnice se mohou lidé seznámit v Muzeu Merkur v Policie nad Metují, které firma otevřela v roce 2006.
Počátky stavebnice Merkur jsou datovány k roku 1920, kdy Jaroslav Vancl založil firmu Inventor. Původní systém spojování jednotlivých dílů stavebnice kovovými háčky byl v roce 1925 nahrazen novým systémem šroubků a matiček, který se zachoval v nezměněné podobě dodnes. Po roce 1989 výroba stavebnice zkrachovala. Výrobu tradiční české hračky zachránil Jaromír Kříž, který produkci stavebnice v 90. letech převzal a dál rozvinul.