Studenti trpí, brigád v létě bude ještě méne než loni
17.06.2010 16:26
Prázdninových brigád pro studenty je letos méně než v minulých letech. A to i přesto, že se s blížícími dovolenými nabídka o něco zvětšila. Shodla se na tom většina odborníků z personálních a pracovních agentur oslovených ČTK. Navíc podle nich poptávka v červenci převyšuje nabídku. Studenti by proto měli s brigádou počkat a hledat ji až v srpnu nebo se poptat po práci ve firmách, kde pracují jejich příbuzní.
"Poptávka klientů v letošním roce v oblasti brigád oproti loňskému roku i předcházejícím obdobím mírně klesla," uvedla Jana Hromadová z Axial Personnel Agency. Její slova potvrzují i zkušenosti dalších agentur. "V současnosti, tedy od začátku června 2010, není nabídek mnoho," sdělila ČTK Jitka Čermáková z agentury JAZ Servis.
ČTĚTE TAKÉ: Nabídka brigád a prací na kratší úvazek vzrostla o třetinu
Důvodem pro nižší počet brigád je krize, která postihla mnoho českých firem a odrazila se i na počtu volných pracovních míst. "Firmy v Praze a okolí jsou postiženy více či méně krizí, navíc bohužel došlo k uzavření některých výrobních provozů, kam agentura mnoho let brigádníky zajišťovala," konstatuje René Kuchár z Agentury STUDENT.
Krize však není zřejmě jediným důvodem, proč nabídek v agenturách nebo na webech ubylo. "Firmy obecně více zvažují zda a koho zaměstnat a velmi často využívají nejjednodušších možností, které se naskýtají. Například často zaměstnávají děti svých zaměstnanců na dohodu o provedení práce," uvedl Pavel Kačán z agentury Manpower.
"Hledá-li student práci, vždy by měl začít pátrat nejprve se ve svém nejbližším okolí," potvrzuje Iveta Jamborová z Agentury Persea. I podle ní stále více firem totiž nabízí letní brigádu především dětem svých vlastních zaměstnanců.
Pokud však studenti tuto možnost nemají, nezbude jim než se obrátit přímo na firmy nebo si hledat práci přes agentury, což ale nebude zcela snadné. "Šance získat brigádu na jeden až dva měsíce během letních prázdnin bude menší než mimo prázdninové období, protože ke stávajícím zájemcům, kteří pracují v průběhu celého roku, přibudou navíc 'prázdninoví' brigádníci a studenti SŠ, kteří jinak pracovat osm hodin za den nemohou," konstatuje Kuchár. Během prázdnin je podle něj počet zájemců o brigády zhruba třikrát až pětkrát větší než během školního roku. Upozornil však na to, že agentury většinou dostávají zakázky na práce ze dne na den, takže by studenti měli pravidelně sledovat nabídku agentur.
"Zájem studentů o práci v červenci je vždy nejvyšší, proto v tomto období můžeme uspokojit maximálně 10 až 15 procent uchazečů," říká Jamborová. Doporučuje proto nehledat brigádu na červenec, užít si prázdniny a brigádu nechat na druhou půlku srpna. "Zcela ideální pak je, když si student udělá čas v polovině září, kdy již nemohou pracovat středoškoláci a navíc opadá zájem i mezi vysokoškoláky, kteří si v tuto dobu dodělávají zkoušky," dodává. Pravděpodobnost získání brigády se tak zvyšuje a agentury vlivem nedostatku studentů často nabízejí vyšší hodinovou mzdu.
S příchodem léta se však přesto nabídka o něco lepší. Například pracovní portály Jobs.cz a Prace.cz registrují meziměsíční růst brigádnických inzerovaných pozic o 30 procent.
Nabídka prací pro studenty je přitom jako tradičně poměrně široká. "Nejčastěji nabízíme brigádníkům pozice v administrativě, na recepci, asistentské práce, dále potřebujeme řidiče, hostesky a z manuálních prací výpomoc v obchodních řetězcích, skladnické práce, nakládky a vykládky, výpomoc na stavbě, úklidové práce a další," sdělila Hromadová. U administrativních pozic se podle ní odměna pohybuje v rozmezí 70-160 Kč za hodinu práce, nejčastěji kolem 100 Kč, u manuálních prací v rozmezí 65-90 Kč. Ze strany firem, které hledají u agentur brigádníky, se však zvyšuje tlak na cenu, což se v některých případech negativně projevuje i v odměnách brigádníků.
Podobné platové rozmezí uvádějí i další agentury a portály. "U běžných typů brigád lidé na vyšší než stokorunové sazby za hodinu práce nedosáhnou. Odměna se pohybuje spíše v rozmezí 75-85 korun. V regionech je situace ještě o něco horší, průměrně je zde hodina práce ohodnocena mezi 55-65 korunami," sdělila Dagmar Šimonová ze společnosti LMC provozující portály Jobs.cz a Prace.cz. Přesto podle ní existuje několik druhů brigád, kde se sazby za hodinu práce pohybují podstatně výše nad stokorunovou hranicí. Jde například o různé pozice v administrativě nebo o moderní trend práce na internetu, kde se finanční nabídky pohybují i na částkách 100 až 200 Kč za hodinu. Jedná se například o správu internetových kampaní či tvorbu webových stránek.
Foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.