Tržby deseti největších tuzemských obchodních řetězců loni kvůli změně v jejich struktuře i hospodářské krizi poprvé od roku 1993, kdy bylo jejich sledování zahájeno, klesly. Zatímco v roce 2008 jejich tržby činily 312 miliard korun, tak loni se snížily na 309 miliard korun. Předběžné údaje dnes zveřejnila analytická firma Incoma GfK.
První pozici si loni s celkovými tržbami 59 miliard korun udržely hypermarkety Kaufland a diskontní prodejny Lidl, které patří do německé obchodní skupiny Schwarz a ve srovnání s rokem 2008 zvýšily tržby o 1,5 miliardy korun.
Druhá příčka na žebříčku největších obchodníků připadla skupině Rewe (supermarkety Billa a diskontní prodejny Penny Market), jejíž tržby činily 48,5 miliardy korun a ve srovnání s rokem 2008 byly o deset miliard korun vyšší. Rewe loni do svých řetězců začlenila diskontní prodejny Plus a již dříve získala i supermarkety Delvita.
ČTĚTE TAKÉ: Tržby v maloobchodě v lednu meziročně klesly o pět procent
Třetí byl obchodní řetězec Tesco Stores ČR, který vykázal tržby 46,5 miliardy korun, které byly meziročně o dvě miliardy korun vyšší. Předloni bylo Tesco druhým největším obchodním řetězcem v Česku a skupině Rewe patřilo až páté místo.
Čtvrtá společnost Ahold loni zaznamenala meziroční pokles tržeb o miliardu korun na 43 miliard korun. Ahold loni v Česku zmenšil největší hypermarkety a zavřel celkem 20 ztrátových supermarketů Albert a jeden hypermarket Hypernova.
ČTĚTE TAKÉ: Německé obchody budou v neděli zavřené, rozhodl soud
Na pátém místě skončila velkoobchodní společnost Makro Cash & Carry, jejíž tržby se snížily z 39,5 miliardy korun v roce 2008 na 36,6 miliardy korun.
Hlavní příčinou loňského poklesu tržeb deseti největších obchodníků podle Skály ovšem nejsou změny na straně nakupujících, ale jiná struktura obchodních řetězců. Při akvizicích, jako bylo začlenění tuzemských prodejen Plus do skupiny Rewe, totiž obchodníků dočasně klesají tržby.
Ilustrační foto: Karel Šanda