Tuzemský energetický trh zažil <span>obrovské změny</span>

Ekonomika
24. 12. 2009 15:00
Česká kronika 2009
Česká kronika 2009

ČEZ na závěr roku začala šetřit Evropská komise.Krach obchodníka s elektřinou Moravia Energo odstartoval rok, kdy se na energetickém trhu přerozdělovaly síly. Konsorcium J&T, ČEZ a Dalkie totiž koupily českou část International Power. Vzápětí do ČEZ a Energetického a průmyslového holdingu, což je společný podnik skupin PPF a J&T a Daniela Křetínského, vtrhli vyšetřovatelé Evropské komise.

Ve znamení velkých krachů a obchodů se nesl rok 2009. Začal vskutku zostra. Kvůli prudkému propadu cen elektřiny se poroučel ke dnu třinecký obchodník s elektrickou energií Moravia Energo z impéria ocelářského magnáta Tomáše Chrenka. "Propad cen energie v průběhu pěti měsíců na polovinu mohl jen stěží někdo očekávat. Souběžně s krizí však vedení Moravia Energo dostatečně nezajistilo možnost krytí budoucích ztrát," uvedl Chrenek v týdeníku Třineckých železáren Hutník.

ČTĚTE TAKÉ: Konečný účet za Moravia Energo: dluh 4,6 miliardy

Při obchodování na burze se totiž elektřina nakupuje v obrovském množství na úvěr. Při poklesu tak obchodník musí doplňovat hotovost nebo shánět bankovní garance. Moravia Energo ale na propad cen nezareagovala včas, což nakonec vedlo k bankrotu firmy. Výsledek je chmurný: věřitelé už přihlásili pohledávky vůči obchodníkovi s elektřinou ve výši 4,5 miliardy korun. Energetický kolos ČEZ požaduje 1,5 miliardy korun, Komerční banka 1,2 miliardy a například švýcarský obchodník Atel přihlásil pohledávku ve výši 800 milionů korun.

V únoru ČEZ s finanční skupinou J&T společně získaly německé doly Mibrag. Hlavní událost měla ale teprve přijít. Na začátku července se konsorciu ČEZ, J&T a teplárenské Dalkie podařil mistrovský kousek, když koupily českou část britského energetického gigantu International Power za 17,7 miliardy korun a souhlasily s převzetím zhruba pětimiliardového dluhu. Konsorcium tak dokázalo vyšachovat ze hry o energetický majetek skupinu Czech Coal v čele s finančníkem Pavlem Tykačem.

Skupina J&T získá tímto obchodem opatovickou elektrárnu o výkonu 363 megawattů. ČEZ pak ovládne Pražskou teplárenskou, která je majitelem firmy Energotrans vlastnící Elektrárnu Mělník I. Transakci napadal u antimonopolního úřadu právě Czech Coal, ale bezúspěšně. Úřad ji nakonec posvětil.

Rozbuška z Czech Coal 

Czech Coal se však rovněž obrátil na Evropskou komisi, což se stalo roznětkou pro vyšetřování evropských úředníků v sídlech ČEZ a Energetického a průmyslového holdingu, což je společný podnik skupin PPF a J&T a také Daniela Křetínského. Komise kopírovala papírové dokumenty, ručně psané poznámky a prohlížela manažerům rovněž jejich Blackberry.

Nákup českých elektráren od Britů byl největší transakcí v tuzemské energetice a vůbec v celém tuzemském byznysu do začátku listopadu. Překonat mohla tento obchod jen výměna majetku mezi ČEZ a Czech Coal, o níž se v závěru roku na trhu spekulovalo. Tu však odsunul na neurčito vpád komisařů do sídel ČEZ a holdingu.

ČTĚTE TAKÉ: Razie Bruselu: prověřují se osobní poznámky i mobily
                       Razie v ČEZ a J&T. Podle komisařů mohly narušit trh

Prodejem International Power ale nebylo přeskupování sil na tuzemském energetickém trhu konec. V polovině listopadu pokračovalo tažení ČEZ, který získal patnáctiprocentní podíl v teplárenské firmě Dalkia ČR za 3,6 miliardy korun. Kromě toho energetický kolos koupil od Dalkie 85 procent akcií ústecké teplárny za 5,4 miliardy korun.

Nyní bude záležet, zda ČEZ jeho expanze projde u eurokomisařů, kteří budou zkoumat jeho postavení na trhu.

Ilustrační foto: Karel Šanda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ