Úroda ovoce potěšila palírny, některé začaly sezonu dříve

Ekonomika
7. 9. 2012 17:55
Lidé si z pálenic odnášejí hlavně padesátiprocentní alkohol, na počkání je možno dostat i mnohem silnější.
Lidé si z pálenic odnášejí hlavně padesátiprocentní alkohol, na počkání je možno dostat i mnohem silnější.

Lepší než loni by měla být sezona, jež začala v pěstitelských pálenicích v Moravskoslezském kraji. Úroda ovoce byla ve většině oblastí dobrá, potvrzují i pěstitelé. Některé pálenice proto zahájily sezonu dříve než obvykle. Vypálení stojí okolo 250 korun za litr stoprocentního alkoholu.

"Loni to bylo u nás v kraji slabé, letos to bude určitě lepší. Odhaduju, že sezona bude dobrá," řekl Jaroslav Hanzlík z Palírny Pod lípou v Petrovicích na Bruntálsku. Palírna od zákazníků bere ovoce i hotový kvas. Vypálení z kvasu trvá asi tři hodiny, zákazníci si vozí svoje dřevo a litr padesátiprocentní pálenky stojí 125 korun.

Ovoce je letos hojnost, otázkou je, zda mají lidé i dost peněz na pálení."Teprve jsme začali, takže těžko soudit, ale letos by sezona mohla být dobrá. Když se podívám na stromy, jablíčka jsou a je jich hodně. Jediný otazník je, zda mají lidé dost peněz," řekl jednatel Lihovaru a likérky Velká Polom na Opavsku Marcel Černík. Litr padesátiprocentního alkoholu z celého ovoce u nich stojí 130 korun, z kvasu zhruba 120 korun, přičemž cena závisí na kvalitě kvasu.

Že je letos v kraji ovoce dost, potvrdil i Rostislav Matera z Dobroslavic, který v pátek do velkopolomské palírny přivezl bedny jablek ze své zahrady. "Většinou když je úroda, přivezu jablka sem, protože to je jediná možnost, co s nimi. A úroda je letos dobrá," řekl Matera. Pro výsledek pálení si přijede za týden.

Černík řekl, že zájem zákazníků letos přinutil palírnu zahájit sezonu dřív. "Měl jsem trošku obavu, aby lidi nevozili nezralé ovoce, ale je to dobré," řekl jednatel. Podle něj je možné pozorovat jeden dlouhodobý trend. "Je zřejmý odklon od vlastní výroby kvasu. Lidé nám raději dovezou celé ovoce a chtějí, ať celý ten proces uděláme my."

Jablka vedou

Mezi dovezeným ovocem přitom naprostou převahu mají jablka. Hodně je také hrušek a švestek. "Na začátku sezony jsme pálili hlavně třešně. Těch je také hodně, ale málokomu se chce je obírat, i když třešňovice je dobrá," řekl Černík. Kdo chce vypálit alkohol z jiného ovoce, musí dovézt svůj kvas. V zanedbatelném množství se tak objevují meruňky či broskve.

Ovoce do pálenic vezou lidé svoje vlastní. Nejčastěji jsou to jablka, hrušky a švestky, nechybí ani třešně (ilustrační foto).Dříve než obvykle zahájila sezonu také Pálenice Radkov na Opavsku. "Pálíme už dva měsíce. V našem okolí je ovoce hodně a sezona letos vypadá velmi dobře, ale slyšel jsem, že někteří lidé například na Valašsku tvrdí, že je sezona horší než loni," řekl majitel pálenice Jan Škorvan. Vypálení litru stoprocentního alkoholu z celého ovoce stojí v Radkově 265 korun, z kvasu 250 korun. "Letos je u nás dostatek třešní, velmi pěkná je úroda švestek a urodila se i jablíčka," řekl Škorvan.

Josef Ciasnocha z Palírny u zelené lípy ve Stonavě na Karvinsku řekl, že rozjezd sezony je zatím slabší než loni. "Máme dva kotle. Začínáme pálit na jednom, a když je dostatek zákazníků, hned najíždíme na druhý. Podle objednávek ale letošní sezona vypadá hůř než loňská. Po Novém roce jsme pálili až do dubna, teď mám zatím v objednávkové knize hodně prázdného místa," řekl palič.

Z celého ovoce palírna odebírá pouze jablka. Kvas z nich vypálí zhruba za dva měsíce a vydává zákazníkům padesátiprocentní calvados. Palírna jinak vyrobí alkohol z kvasu, jaký si zákazník přinese. "Jednou dávno jsem pálil i mrkev. Vypálit dávku 300 litrů trvá asi tři hodiny. Zákazník přitom sedí v čekárně a přes okno sleduje celý proces," řekl Ciasnocha.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ