Jiná právní forma
V lednu se zruší občanská sdružení, musejí se přeregistrovat
27.08.2013 19:00 Aktualizováno 29.08. 13:33
Desetitisíce občanských sdružení v ČR se musí podle nového občanského zákoníku do konce roku přeregistrovat na jinou právní formu, institut občanského sdružení totiž k 31. prosinci zanikne. Starosta Dobřan Marek Sýkora to vidí jako problém, o němž dosud sdružení i obce málo vědí. Spolky přitom podle něj zajišťují veřejné dění zejména v menších obcích.
"Musí zvolit jinou právní subjektivitu podle toho, jak jsou zaměřené. Stanou se spolkem, který může vyvíjet činnost jen pro své členy, ale pokud poskytují komerční služby, budou se muset změnit na společnost s ručením omezeným (s. r. o.) či obecně prospěšnou společnost (o. p. s.). Až pak se mohou ucházet o dotace," řekl na jednání starostů Petr Náhlík ze Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje (SMOPK).
Pokud zůstanou v režimu spolku, tedy neziskové organizace, tak podle Sýkory nebudou moci vykonávat žádnou hospodářskou činnost. Změnou na s. r. o. ztrácí smysl spolkové činnosti, uvedl. Obecně prospěšné společnosti jsou zase zatížené velkou administrativou. Musí mít správní a dozorčí radu, které se scházejí, usnášejí a rozhodují o zásadních věcech.
Znění zákona ovšem veškeré podnikání nezapovídá: "Hlavní činností spolku může být jen uspokojování a ochrana těch zájmů, k jejichž naplňování je spolek založen. Podnikání nebo jiná výdělečná činnost hlavní činností spolku být nemůže. Vedle hlavní činnosti může spolek vyvíjet též vedlejší hospodářskou činnost spočívající v podnikání nebo jiné výdělečné činnosti, je-li její účel v podpoře hlavní činnosti nebo v hospodárném využití spolkového majetku. Zisk z činnosti spolku lze použít pouze pro spolkovou činnost včetně správy spolku," zní paragraf 217.
Sdružení budou zřejmě muset měnit řadu smluv s obcemi, například nájemní i na poskytování služeb, třeba sekání trávy nebo v oblasti sociálních služeb pro obecní klienty. Šestitisícové Dobřany, kde je téměř 40 sdružení, s nimi mají smlouvy o výpůjčce, nájemní nebo jim dávají peníze na činnost a za práci, kterou vykonají. Právníci nyní prověří, zda se musí kvůli nové právní subjektivitě uzavřít nové smlouvy, ilustruje Sýkora.
"Je to nejradikálnější zásah do práva sdružování občanů od roku 1990. Tehdy zákony reagovaly na nesvobodu a byly velmi benevolentní. Vzniklo tak obrovské množství sdružení. I laik si mohl takový subjekt zaregistrovat. Ale nějaké praktické zkušenosti vedly ministerstvo spravedlnosti k tomu, že z důvodů ekonomických nebo kvůli existenci mnoha subjektů, které už léta nevykonávají žádnou činnost, se rozhodlo významně přitvrdit podmínky," uvedl Náhlík. Transformace se podle něj mediálně nediskutuje, přitom "dotýká nejvíce subjektů i lidí".
"Všechna sdružení budeme informovat o změnách, protože by byla k 1. lednu 2014 bez právní subjektivity. Obecné povědomí o tom není, protože zákoník má 3200 paragrafů," řekl Sýkora. SMOPK uspořádá školení pro obce i spolky. Bez spolkového života v obcích život nebude, uvedl. Jde o hasiče, skauty, ochránce přírody, rybáře i myslivce.
"Na první pohled to vidím jako obstrukci, rozhodně to bude pro sdružení zátěž. Vykonávají činnost ve prospěch svých členů a veřejnosti a nemají kapacity, čas ani peníze na to, aby se věnovali této administrativě. Za Dobřany říkám, že jim pomůžeme," dodal.
David Ondrejkovič z Občanského sdružení Společná obrana ovšem taková varování nevidí tolik černě: "Dosavadní občanská sdružení mají na změnu tři roky, a pokud ji neprovedou sama aktivně, bude provedena automaticky - viz § 3045 nového občanského zákoníku." Ve finále se tak podle něj pro občanská sdružení prakticky nic nemění.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.