Cena vody v Ostravě stoupne od ledna o 68 haléřů na 77,30 korun za metr krychlový. Zdražení představuje 0,9 procenta. Cena vodného se zvýší o 33 haléřů (0,9 procenta) na 37,65 korun za metr krychlový a cena pro stočné o 35 haléřů (rovněž 0,9 procenta) na 39,65 korun.
Před rokem vodárny zdražily o 0,7 procenta. "Zvýšení měsíčně představuje pro průměrného spotřebitele v Ostravě necelé dvě koruny. Cenu vody ovlivňuje mimo jiné nárůst poplatku za pronájem infrastruktury, který platí společnost Ostravské vodárny a kanalizace městu Ostrava," uvedla mluvčí společnosti Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) Radka Vanková.
Z poplatku město financuje opravy a modernizace sítě. OVAK do sítí ale rovněž investuje. "Prostředky vynaložené na zlepšení stavu vodohospodářské infrastruktury pro rok 2018 budou minimálně 373 milionů korun, z toho 288 milionů korun prostřednictvím nájmu a zbytek formou oprav zajišťovaných společností OVAK. Zároveň pro zkvalitnění služeb a údržby vodovodní a kanalizační sítě je plánována výše investic 34 milionů korun," uvedl generální ředitel společnosti OVAK Petr Konečný.
Cena vody v Ostravě patří mezi krajskými městy k nejnižším. V Česku letos vodné a stočné zdražilo průměrně o jedno až tři procenta a průměrná cena vody měla dosáhnout 84,68 korun za metr krychlový.
OVAK chtějí v příštím roce dále rozvíjet moderní technologie, zejména projekt dálkového odečtu vodoměrů. "Aktuálně už takto funguje na 4500 vodoměrů. Plán do roku 2019 zní: rozšířit počet uživatelů na plných osm tisíc. Naším záměrem je do konce roku 2024 pokrýt technologií chytrého měření celou Ostravu," uvedl Konečný.
OVAK dodávají vodu přibližně 300 tisíc obyvatelům Ostravy a okolí. Nadpolovičním vlastníkem podniku je francouzská firma Suez Environnement, druhým největším akcionářem je město Ostrava, kterému patří 28,55 procenta akcií. V loňském roce společnosti klesl zisk meziročně o 6,8 milionu korun na 86,6 milionu korun.