Výrobce obrněnce Puma slibuje českých firmám miliardové zakázky

Ekonomika
14. 11. 2017 14:00
První den Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády ČR v Mošnově. Na snímku bojové vozidlo Puma.
První den Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády ČR v Mošnově. Na snímku bojové vozidlo Puma.

Kdyby česká armáda v rámci plánovaného přezbrojení zařadila do své výzbroje bojová vozidla pěchoty (BVP) Puma, mohlo by to přinést českým firmám během tří let zakázky v hodnotě 35 miliard korun. Tuzemské podniky by se mohly podílet na vývoji i výrobě. Uvedla to německá zbojovka PSM, která vozidla vyrábí. Kontrakt by podle ní znamenal i přísun technologického know-how, stejně jako podíl na dodávkách do ostatních zemí EU na desítky let. Setkání s německou zbrojovkou se v Praze se zúčastnilo více než 30 českých firem.

Česká armáda chce v příštích letech vyměnit zastaralou techniku 7. mechanizované brigády. Půjde o jednu z největších novodobých zakázek ministerstva obrany. Podle koncepce přezbrojení bude potřeba zakoupit 210 nových vozidel asi za 50 miliard korun. Ministerstvo obrany vypíše na dodávku soutěž.

O transportérech Puma se mluví jako o jednom z favoritů tendru. Jejich nevýhodou je vyšší cena, za výhodu naopak odborníci označují kvalitu strojů. Armáda již zkoušela i vozidla dalších výrobců - švédsko-britské vozidlo CV90 od firmy BAE Systems, ASCOD od General Dynamics European Land Systems, která české armádě dodala pandury, a Lynx KF31 od společnosti Rheinmetall. Pumy vyrábí konsorcium PSM, což je společný podnik koncernů Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall Landsysteme.

Představa německé strany je, že by se české firmy podílely více než z poloviny nejen na subdodávkách, ale i na následném servisu vozidel. Další příležitosti představují pro české firmy podle konsorcia i dodávky mimo potřeby české armády, například pro ostatní země NATO a EU.

"Stejně jako je ČR centrem evropského automobilového průmyslu, mohlo by se v dohledné době stát i průmyslovým centrem evropského obranného průmyslu. Velmi oceňujeme špičkovou kvalitu českých firem a uvažujeme o tom, že do ČR přesuneme část výrobních i vývojových kapacit," uvedl šéf obchodu a marketingu ze společnosti PSM Mathias Kraus.

Participace českého průmyslu se podle něj netýká pouze projektu Puma, ale poskytuje i možnost uplatnění v širším portfoliu zbraňových platforem využívaných německou armádou i armádami dalších zemí jako jsou například tanky Leopard-2 či houfnice PzH-2000.

K ochraně bojových vozidel pěchoty používá firma pancířové systémy, které kombinují různé technologie, jako např. vícevrstvé pancíře, tzv. AMAP, nebo explozivní reaktivní pancíře (ERA). "S těmito pasivními a aktivními pancířovými systémy dosahujeme nejvyšších úrovní ochrany našich vojáků proti zbraním středního kalibru, protitankovým řízeným střelám, protitankovým minám a IED. Uvažujeme o distribuci této technologie do ČR," dodal Kraus.

Puma je komplexní a systémové řešení pro mechanizované jednotky. Zahrnuje logistiku, podpůrné vybavení, zbraňové systémy, elektronické systémy, výcvikové programy, simulátory i podpůrné programy výrobce po celou dobu provozu vozidel. Zároveň se nejedná pouze o bojové vozidlo pěchoty, ale o komplexní integrovaný bojový systém společně s tanky a bitevními vrtulníky. Vývoj vozidla začal v roce 2002, první prototyp vznikl v roce 2005 a roku 2015 jej zařadil do výzbroje německý Bundeswehr. Ochranné systémy zahrnují odolnost proti protitankovým minám, ochranu proti střelám typu RPG v rozsahu 360 stupňů, stejně jako vlastní inteligentní systém chránící vozidlo před řízenými protitankovými střelami.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Ožana Jaroslav

Další čtení

Pražské služby postavily parkoviště z hmoty vznikající při spalování odpadu

Ekonomika
29. 4. 2025

Adidas výrazně navýšil zisk na 428 miliard eur, výhled nezlepší kvůli clům

Ekonomika
29. 4. 2025
ilustrační foto

Chcete jistotu? Investujte do zlata. Za 25 let stoupla jeho cena o tisíc procent

Ekonomika
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ