Výrobek není vínem, děsí se inspektoři ve vinotékách

Ekonomika
11. 10. 2015 14:00
Sklenice vína.
Sklenice vína.

Pančeři vína napojení na lihovou mafii mají od státu zelenou i pro letošní vinobraní. A zřejmě i déle, vznik vinařského zákona se komplikuje. Jen za rok 2015 se čeká prodej 150 milionů litrů nelegálního vína a škoda za 2,5 miliardy korun.

Máte chuť na Hradební bílé z vinařství Vinop v malebných moravských Polešovicích? Má to jeden zádrhel, Státní zemědělské a potravinářská inspekce (SZPI) letos v květnu ve dvoulitrové láhvi Hradebního bílého zakoupeného ve Spáleném Poříčí našla jen podivuhodný patok. "Víno bylo falšováno přídavkem 48 procent vody," stojí ve zprávě inspektorů. A jaká je sudová pálava vyrobená vinařstvím BM Vini, která rovněž působí v moravských Polešovicích? V této pálavě zakoupené letos v Praze v Novodvorské ulici našli nepovolenou maltózu či broskvové aroma. "Výrobek není vínem," lapidárně popsali inspektoři kontrolovaný nápoj.

Prezident Svazu vinařů České republiky Tibor Nyitray smutně konstatuje, že od loňského vinobraní se černému trhu nepodařilo nijak uškodit. Naopak, ilegální trh roste, organizuje ho profesionální mafie. Když totiž podvodníci s lihem přišli na podzim 2012 kvůli metylalkoholové aféře o miliardový kšeft, již na jaře 2013 se v nebývalém množství objevila pančovaná vína. Černý trh s vínem pak už jen rostl, přičemž letos tenhle byznys kulminuje. Pančeři se obávají nového vinařského zákona, který tento týden předá ministerstvo zemědělství vládě. A zákon příštích letech může mafii citelně ublížit, na falešném vínu je tak třeba zbohatnout co nejrychleji.

Paradoxní je, že falšované zboží z polešovického Vinopu už našli inspektoři vícekrát, loni v prosinci to byla třeba sudová pálava koupená v Praze na Smíchově. "To je teď nejzásadnější otázka. Jak je možné, že někoho inspektoři odhalí třeba šestnáctkrát, jeho firma ale dál funguje? Co to máme za stát?" rozčiluje se prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray. "V Rakousku by majitel takového vinařství skončil ve vězení, naše ministerstvo zemědělství je strašně bezzubé."

Účinným strašákem na mafii má být vinařský zákon, ale Svaz vinařů je zklamán, že jeho zásadní návrhy se do zákona nedostanou. Ministerstvo je totiž pod obrovským tlakem lobbistických skupin napojených právě na černý trh s vínem. Svaz třeba navrhl zákaz prodeje vín v pivovarských sudech, kvůli nimž jsou zákazníci mohutně podváděni. Sudy měly nahradit vakuové jednorázové nádoby, které by nešlo znovu naplnit patoky. Sudové v sudech ale umožní zákon prodávat i nadále.

Čtěte TÝDEN.* Jaké zbraně proti pančerům nabídne nový vinařský zákon, který tento týden dostane vláda?

* Schválí zákon v této podobě poslanci? A kdy začne platit? Mohou se pančeři těšit ještě na úspěšné "pančobraní" i v roce 2016?

* Jaké další návrhy Svazu vinařů se nedostaly a zřejmě už nedostanou do zákona?

* Jak se vyrábí pančované víno a jak je možné, že zákazník mnohdy nepozná, že místo vína pije jen vodu s lihem, aromaty a chemickými přípravky?

ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 12. ŘÍJNA 2015.

Autor: Ivan MotýlFoto: ČTK , LEHTIKUVA/Mikko Stig

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ