Výroky viceguvernéra České národní banky Mojmíra Hampla pro rakouský deník Der Standard pořádně rozlítily Mezinárodní měnový fond (MFF). Slova jednoho z radních podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ už musel řešit i premiér, ministr a šéf banky. Hampl obvinil fond z toho, že finanční krizi ve východní Evropě přiživoval. Důvodem měly být ambice MMF ve střední Evropě.
Pro rakouský list Hampl mimo jiné uvedl, že fond hledal ve východní Evropě nové pole působnosti. "Je směšné, že zrovna měnový fond krizi urychlil. Byl to zjevně systematický pokus přivést zahraniční pomoc do celého regionu," řekl v rozhovoru Hampl. MMF to udělal proto, aby "v krizi a pod novým vedením obdržel víc prostředků".
ČTĚTE TAKÉ: Měnový fond: Česko se z krize zotaví jen pozvolna
Podle Hampla mnohé mezinárodní instituce a analytici ohodnotili východní Evropu jako region s velkými potížemi, ale mýlili se.
"Prostořekost" řešil Fischer i Janota
Podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ jeden z čelných představitelů Mezinárodního měnového fondu Belgičan Willy Kiekens dokonce celou záležitost řešil telefonicky s guvernérem České národní banky Zdeňkem Tůmou. Dobře informovaný zdroj, který si však nepřál být jmenován, také uvedl, že "reakce fondu k Hamplovi byla velice kritická".
Tůma poté probíral Hamplovy výroky telefonicky s premiérem Janem Fischerem a ministrem financí Eduardem Janotou. Ti totiž rovněž neměli pro Hamplovy kontroverzní názory na adresu Mezinárodního měnového fondu pochopení. "Ano, s panem Tůmou jsem o záležitosti krátce hovořil. Neznám souvislosti, proč to (Hampl) řekl, ale takovéto silácké a ničím nepodložené výroky, to není dobré," potvrdil Janota on-line deníku TÝDEN.CZ konzultaci o výrocích viceguvernéra.
Česká národní banka se od Hamplových výroků chystá v nejbližších dnech distancovat, což v pondělí nevyvrátil mluvčí banky Pavel Zúbek. Nejvyšší bankovní instituce totiž považuje Hamplovy názory za ryze soukromé.
Soukromé výroky?
"Je to pochopitelné, že se bude distancovat, chápu to," komentuje postoj ČNB Janota. "Jsem rád, že se fond bude angažovat v případu řešení problémů Řecka. Tam jistě sehraje se svými zkušenostmi pozitivní roli," dodal na obranu MMF.
Hampl v rozhovoru mimo jiné hovořil o eurozóně. Podle něj krize ukázala, že ani pro země s eurem "není oběd zadarmo". A poptávka po nových členech do eurozóny v době krize opadla. "V měnové unii je nebezpečí poklesu konkurenceschopnosti dokonce větší. Někteří věří, že když jsou v eurozóně, tak si mohou oddechnout. To ústí přímo do řeckého scénáře. Otcové zakladatelé měnové unie si mysleli, že euro uspíší strukturální reformy. Opak je pravdou, jak ukazuje příklad Řecka," řekl viceguvernér ČNB.
Ilustrační foto: Karel Šanda, Robert Sedmík