Výzkum platů v ČR: Risk manažeři mají cenu zlata
11.02.2009 13:44 Původní zpráva
Dlouho trvající růst mezd v komerční sféře podlehl krizi a zastavil se. Stále však na českém trhu panuje nedostatek zkušených odborníků s praxí. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu Salary & Benefits Guide 2008-2009 personální agentury Robert Half. Má jít o nejvýraznější změnu na pracovním trhu za posledních 30 let.
V současné době mzdy v těchto oborech spíše stagnují; u některých pozic, které v minulosti rostly v řádu desítek procent, dokonce klesly. "Nástupní mzdy se na mnoha pozicích vyžadujících nižší praxi vrátily až na úroveň roku 2007," oznámil Aleš Křížek, ředitel společnosti Robert Half pro Českou republiku.
Mzdy v IT: indikátor hospodářského vývoje
Napříč všemi obory přitom stále chybí zkušení odborníci. Nejvíce vydělávají specialisté v oblasti daní, informačních technologií a auditu (s praxí pět a více let). Zatímco předchozí rok znamenal z hlediska vývoje mezd konec zlatých časů pro IT odborníky, daňoví poradci a schopní účetní se teď budou mít dobře - u nich pokračuje růst mezd i na juniorských pozicích, říká Křížek. "Daňoví poradci jsou vůbec zajímavá skupina," upozorňuje Tomáš Bergl, manažer finanční divize. "Většinou je pro ně výhodnější pracovat na živnostenský list, a tak je jejich cena jako zaměstnanců pro firmy vysoká."
Největší propad zaznamenávají pozice v oborech personalistiky, manažerské podpory, zákaznického servisu, logistiky a práva, tedy paradoxně v oblastech, kde v předchozích letech rostly mzdy nejrychleji. Těžší časy zažívají především absolventi bez praxe, kteří zůstávají čekat na pracovním trhu. "Zatímco v minulosti firmy často investovaly do zaškolování nováčků, v současnosti preferují odborníky, kteří mohou danou pozici zastávat okamžitě," konstatuje Křížek.
Vývoj koruny tlačí mzdy dolů
Skončila tak (nebo se přinejmenším zastavila) doba, kdy se firmy o absolventy přetahovaly navyšováním mezd. Jsou nyní mnohem opatrnější. Českým mzdám nepomohla ani slábnoucí koruna, kvůli níž výrazně narostly rozdíly mezi mzdami v USA a v České republice. Nejvíc se nůžky rozevírají u advokátních koncipientů - u nás nastupují za osmnáct tisíc korun, v USA v přepočtu za 99 tisíc korun.
Nejméně se zpomalení ekonomiky projevuje ve finančním sektoru. Z hlediska výše mezd se tady Česko nejvíce přibližuje Španělsku, v poměru k sousednímu Německu jsou mzdy nižší nejméně o 65 procent. "Přesto čeští specialisté do zahraničí neodcházejí. Kromě všeobecně nízké ochoty Čechů se stěhovat za prací jsou důvodem vysoké rozdíly v životních nákladech," dodává Bergl.
Přes silnou nejistotu na trhu ale podle Křížka nedojde k masivnímu propouštění, jako tomu je u výrobních oborů. Firmy do zaměstnanců investovaly, budou tedy v propouštění střídmější. Určitě ale dojde k redukci náborních nákladů. "Trh se mění, roste potřeba risk manažerů a odborníků, kteří umějí řídit firmu v nepříznivých podmínkách. Tito lidé teď mají cenu zlata," říká Jan Bílek, manažer české pobočky.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.