Zájem českých firem o přesun sídla do daňových rájů v roce 2009 prudce vzrostl. Podle analýzy České kapitálové informační agentury (ČEKIA) se počet vlastníků českých firem, kteří pocházejí z destinací považované za daňové ráje, v loňském roce zvýšil o 24 procent. ČEKIA zpracovává do své databáze tento typ dat výhradně z veřejně dostupných zdrojů.
Počet firem, které si zahrávaly s touto myšlenkou nebo ji realizovaly, bylo celkem 11 143, což představuje 3,45 procenta z 323 tisíc společností působících v České republice. K nejatraktivnějším daňovým rájům i nadále patří Nizozemsko, Kypr, Lucembursko, největší relativní přírůstek loni zaznamenaly Panama a Belize.
"Zájem českých firem o přesun sídla do daňově výhodnější destinace v roce 2009 meziročně vzrostl o 24 procent, což představuje největší meziroční přírůstek za poslední čtyři roky, co ČEKIA tyto statistiky sleduje," komentovala výsledky analytička společnosti ČEKIA, Petra Štěpánová.
ČTĚTE TAKÉ: Velké spoření: manažeři do vlaků
Z daňového ráje je aktuálně kontrolováno 3,45 % českých firem. "V prvním pololetí loňského roku jsme pozorovali jen nízký zájem, když do daňového ráje přesídlilo pouze 154 společností, nicméně v druhé polovině roku se aktivita firem prudce zvýšila. To mimo jiné souvisí s nejistou politickou situací v České republice a tlakem na zvyšování daní v důsledku nutnosti sanace státního rozpočtu," dodala Štěpánová.
Největší absolutní zájem byl v roce 2009 o tradiční destinace Nizozemí (přírůstek 1 077), Lucembursko (306) a Kypr (261), z relativního pohledu o Panamu (+50 %), Belize (+40 %), Lucembursko (+32,7 %) a Nizozemí (+31 %). K úbytku naopak došlo v případě Nizozemských Antil (-7,1 %), Lichtenštejnska (-4,7 %) a Britských Panenských ostrovů (-3,6 %).
Ilustrační foto: Lucie Pařízková