Stavební spořitelny uzavřely v pololetí přes 214 tisíc nových smluv o stavebním spoření, což byl však meziroční pokles o 24 procent. Vyplývá to z dat, které ve středu zveřejnilo ministerstvo financí.
Průměrná cílová částka u nových smluv ovšem meziročně stoupla o 29 tisíc korun na 355 tisíc korun. Cílová částka vyjadřuje budoucí záměry zákazníka, tedy kolik si hodlá naspořit nebo půjčit na bydlení.
Předseda Asociace českých stavebních spořitelen Vladimír Staňura v úterý uvedl, že zájem o nové smlouvy o stavebním spoření by se měl během příštího roku obnovit. Důvodem současného menšího zájmu o nové smlouvy jsou podle Staňury omezení při výpovědi smluv u dětí, protože je musí schvalovat podle nového občanského zákona opatrovnické soudy. Trh je podle něho také stále ještě pod vlivem úvah z minulosti o možném omezení stavebního spoření v Česku.
Celkový počet smluv o stavebním spoření nepřetržitě klesá od roku 2003. Ke konci června bylo uzavřeno celkem 3,66 milionu smluv, což je o zhruba 166 tisíc smluv méně než ke konci roku 2014.
Objem i počet úvěrů podle statistik ministerstva financí ke konci června ve srovnání s koncem roku 2014 klesl. Spořitelny evidovaly přes 722 tisíc úvěrů, tedy o zhruba 30 tisíc méně než na konci loňského roku. Celkový objem úvěrů klesl o 5,9 miliardy na 243,7 miliardy korun. Poměr objemu úvěrů a naspořené částky vzrostl na 62,2 procenta.
Z vyjádření ministerstva financí dále vyplývá, že ministerstvo do června stavebním spořitelnám poukázalo roční zálohy na státní podporu za 4,423 miliardy korun. Loni stavebním spořitelnám vyplatilo státní podporu 4,761 miliardy korun. Předloni na státní podpoře úřad vyplatil 4,953 miliardy korun.