Stavební spořitelny loni poskytly úvěry za 59,6 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 18 procent. Naopak zájem o nové smlouvy o stavebním spoření poklesl zhruba o desetinu, když jich spořitelny loni uzavřely zhruba 426 500. Vyplývá to z údajů všech pěti tuzemských spořitelen.
"Skoro 60 miliard korun poskytnutých na lepší bydlení je výsledkem, který předčil i naší prognózu. V letošním roce nebude lehké ještě přidat, byť podmínky pro další úvěry od stavebních spořitelen jsou stále velmi dobré a úvěrům by se tak mělo dařit," řekl tajemník Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) Jiří Šedivý.
V případě smluv podle něj v posledním čtvrtletí loňského roku nastalo výrazné zlepšení. "Proto se dá počet uzavřených smluv v roce 2018 očekávat opět kolem půl milionu kusů, zvláště když meziročně vzrostla průměrná cílová částka na jednu smlouvu," uvedl.
Průměrná cílová částka u nově uzavřených smluv loni stoupla o tři procenta na zhruba 373 500 korun. Cílová částka vyjadřuje budoucí záměry zákazníka, tedy kolik si hodlá naspořit nebo půjčit na bydlení.
Předloni podle srovnatelných dat poskytly stavební spořitelny úvěry za 50,6 miliardy korun, což byl meziroční nárůst o tři procenta. Předloni meziročně stoupl i zájem o uzavírání smluv o stavebním spoření, a to o tři procenta na 474 tisíc smluv.
Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak poskytnou klientovi, většinou půjčují. Úrokové sazby závisejí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu.