Návrh financí
Zákon o původu majetku: "striptýz" čeká i firmy
23.01.2015 05:55
Ministerstvo financí navrhuje, aby se zákon o prokazování původu majetku vztahoval nejen na fyzické osoby, ale i firmy, svěřenecké fondy či zahraniční trusty.
Úřad chce podle Lidových novin návrh zákona příští týden předložit vládě. Nová právní úprava počítá i s tím, že by prokazovat původ nabytého jmění museli daňoví rezidenti jiných zemí, kteří platí daně z příjmů získaných v Česku.
"Trváme na tom, že kdyby došlo k vyloučení poplatníků daně z příjmů právnických osob z působnosti zákona, lze očekávat, že by docházelo k účelovému zakládání právnických osob a k odklánění majetku do nich. Vytvořil by se tak prostor pro snadné vyhnutí se navržené úpravě," řekla Lidovým novinám náměstkyně ministra financí Simona Hornochová.
Prokazovat původ majetku budou muset podle deníku ti, jimž podle finančního úřadu vzroste jmění víc, než by odpovídalo jejich příjmům. Hranicí pro to, kdy může někdo dostat výzvu k předložení všech finančních výkazů, je pětimilionový rozdíl mezi příjmy a nárůstem majetku. Na návrh ministerstva vnitra pak byla po připomínkovém řízení do celého výpočtu zahrnuta i spotřeba, která neodpovídá výdělkům.
Zákon má ale celou řadu kritiků. Například poslanec Marek Benda z ODS pak chce zákon napadnout u Ústavního soudu, pokud bude retroaktivní. Finanční správa by podle návrhu měla moci zjišťovat původ majetku i dále do minulosti. Daň ovšem může vyměřit podle zákona jen tři roky zpět.
Zákon o prokazování původu majetku zaslalo ministerstvo financí do připomínkového řízení loni v listopadu. Podle návrhu by finanční správa měla mít možnost analyzovat výši majetku v souvislosti s daňovým přiznáním. Ministerstvo již dříve upozornilo, že v případě tohoto návrhu nejde o novou plošnou povinnost pro občany ani o majetkové přiznání.
Nový zákon by měl platit od roku 2016. Na prokazování původu majetku se dohodla vládní koalice při svém vzniku.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.