<span>Zdeněk Bakala:</span> uhlobaron s citem pro trh

Ekonomika
24. 2. 2009 16:44
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoZdeněk Bakala se již přes dekádu řadí mezi nejbohatší Čechy. Jeho osud tak trochu připomíná naplnění amerického snu o neomezených možnostech. V devatenácti emigroval do USA téměř bez prostředků, aby se v roce 1991 vrátil do Čech s tituly z prestižních univerzit Berkley a Dartmouth jako šéf české pobočky investiční banky Credit Suisse First Boston. Krátce nato následoval rozjezd podnikatelské dráhy.

Jako podnikatel se Bakala osamostatnil v roce 1994, kdy stál u zrodu investiční a poradenské společnosti Patria Finance. Tu v roce 2000 prodal jako vysoce úspěšnou firmu belgické bance KBC, odhadem za cenu překračující miliardu korun.

Mezi uhlobarony se Bakala zařadil v roce 2004, když prostřednictvím společnosti RPG Industries získal dvoutřetinový podíl ve firmě Karbon Invest, které kromě OKD patřily také Českomoravské doly a Metalimex. Firma New World Resources (NWR) vznikla v roce 2005 jako zastřešující holding pro všechny těžařské aktivity a loni v květnu vstoupila na londýnskou, pražskou a varšavskou burzu. Úpisem NWR získal Bakala kapitál ve výši 2,6 miliardy dolarů.

Říše Zdeňka Bakaly
  • OKD: 4 aktivní uhelné doly v Čechách
  • 2 uhelné investiční projekty v Polsku
  • Metalimex: obchod s palivy
  • Viamont Cargo: významný železniční dopravce
  • nakladatelství Economia s vlivem i na Slovensku
  • časopis Respekt
TÝDEN.cz
Při úpisu akcií pomohlo Bakalovi příznivé prostředí v odvětví a pobláznění investorů těžařskými tituly. Z upisovací ceny 445 korun vyhnali investoři cenu až na maximum 622,10 korun. V době vrcholu tak byla tržní hodnota NWR ve výši 10,6 miliardy dolarů srovnatelná s hodnotou druhé největší americké černouhelné společnosti Arch Coal, jež dodává množství uhlí pokrývající dvanáct procent americké spotřeby.

Ian Henderson, analytik JPMorgan Chase, měl již tenkrát o nadšení investorů jasno: "Je to zcela jistě jen taková cenová hra- a to je vše. Je pravda že firma má nějaké plány na budoucí expanzi, momentálně je to ale jen česká firma těžící uhlí." Jeho slova potvrdil následující propad akcií až na současnou hodnotu kolem 70 korun. Kromě finanční krize přispělo k těžkému pádu i vystřízlivění investorů včetně velkých institucionálních hráčů, kteří se začali zbavovat akcií s nejasnou vyhlídkou. Zdeněk Bakala tak při primární emisi NWR dokonale využil vratkých nálad investorů.

ČTĚTE TAKÉ: New World Resources má hodnotu 117 miliard korun

Zdeněk Bakala při úpisu NWR na pražské burzeV roce 2008 Bakala zásadně rozšířil své aktivity i na mediálním trhu. Po časopisu Respekt koupil také vydavatelství Economia, provozující mimo jiné prominentní deník Hospodářské noviny, nebo týdeník Ekonom. Mediální tituly se Bakalovi zřejmě zalíbily, v nedávné době se netajil ambicemi rozšířit své aktivity na polském i slovenském mediálním trhu. Není divu. Právě Bakalova angažovanost na mediálním trhu stojí do velké míry za jeho velkým vlivem na českou společnost.  

ČTĚTE VÍCE: Bakalova společnost chce koupit dva polské deníky

Politické ambice Zdeněk Bakala nemá, ale jeho vliv na českou scénu je zřejmý. Přezdívka Loutkář má údajně původ v ODS, svými iniciativami ještě z titulu majitele Patria Finance totiž dával najevo nesouhlas s politikou ODS i ČSSD a stál i za mnoha občanskými iniciativami, například za slavnou Dřevíčskou výzvou. Nejblíže z politiků má k současnému ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi a je důvěrníkem bývalého prezidenta Václava Havla.  

Časopis Týden zařadil v roce 2008 Bakalu opět mezi čtyřicítku nejbohatších Čechů, s odhadovaným majetkem kolem 5 miliard dolarů. Na šumavské Modravě v současnosti dostavuje svoje zbrusu nové sídlo za cenu kolem 150 milionů korun.

Foto: Jan Schejbal

Autor: - cas -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ