Tržby za hlavní zemědělské komodity, jako jsou mléko, řepka, obiloviny a maso, loni v ČR klesly o tři miliardy korun na 85 miliard korun, přesto by měly být mírně vyšší, než je dlouhodobý průměr. Odhaduje to Zemědělský svaz ČR, který to ve středu uvedl v tiskové zprávě. Za snížení tržeb může podle svazu hlavně pokles ceny mléka a obilovin. Celkový obrat sektoru by měl být o 15 až 20 miliard korun vyšší.
"U živočišných výrobků se tržby snížily o tři až 3,5 miliardy korun, u rostlinných vzrostly hlavně díky zvýšení cen řepky o zhruba 800 milionů korun. Jenom u mléka se obrat snížil zhruba o tři miliardy korun," domnívá se svaz. V prosinci měli čeští chovatelé nejnižší realizační cenu za mléko v Evropské unii. Ostatní živočišné komodity jsou na tom přibližně stejně jako předloni - menší propad zaznamenaly tržby u prasat, jatečné drůbeže a vajec, naopak mírný růst měly tržby za prodej jatečného skotu, dodal svaz.
Největší tržby zůstaly loni u obilovin, kterých se prodalo za 22 miliard korun, následovaly mléko a řepka.
Zisk v českém zemědělství v roce 2015 klesl o 27,3 procenta na 16,9 miliardy korun, uvedl již dříve Český statistický úřad (ČSÚ). Za pokles mohlo především snížení cen zemědělských komodit, které nejvíce postihlo živočišné produkty, především mléko a vepřové maso. Projevilo se i sucho. Podle ČSÚ celková zemědělská produkce dosáhla předloni 126,5 miliardy korun, z toho rostlinná byla 74,7 miliardy korun a živočišná 46 miliard korun, zbytek byly zemědělské služby. Odhad za loňský rok zveřejní v březnu.