Zisk ČEZ z povolenek loni prudce klesl na 300 milionů
28.05.2010 13:20
Tuzemský energetický kolos skupina ČEZ může na miliardové zisky z obchodů s emisními povolenkami jen vzpomínat. V roce 2006 totiž firma vydělala na povolenkách tři miliardy, o rok později zhruba miliardu a před dvěma lety necelé dvě miliardy korun. Loni ale zisk prudce klesl na 305 milionů korun.
"Zisk z emisních povolenek meziročně poklesl vlivem více faktorů," uvádí mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. "K nejvýznamnějším patřil mimořádný zisk realizovaný v roce 2008 z takzvaného JI/CDM programu, tj. nahrazení části emisních povolenek EUA levnějšími kredity podle Kjótského protokolu," dodává.
Firmy totiž mohou nahradit evropské emisní povolenky levnějšími kredity na vypouštění emisí, které mohou buď koupit, nebo provést projekt například v rozvojové zemi, který v ní sníží znečištění ovzduší. Investicí do ekologického projektu tak firma získá právo na emisní povolenky, které může využít jinde. ČEZ vydělal před dvěma lety především na obchodování, a to přes jednu miliardu korun. "Zisku bylo dosaženo díky excelentním termínovaným obchodům," říká Kříž.
ČTĚTE TAKÉ: Bulharsko chce jednat o prodeji distribuční sítě s ČEZ
ČEZ loni vydělal méně na prodeji povolenek, přestože prodal daleko větší množství. Důvodem je loňský propad jejich cen oproti předchozímu roku kvůli recesi, která srazila průmyslovou výrobu a tím i zájem společností o nákup.
"V roce 2008 byly ceny povolenek výrazně vyšší. V červnu 2008, kdy byly na maximu, stála povolenka okolo třiceti eur," dodává analytik APT Business Group Pavel Vraštil. Po většinu roku 2008 se přitom podle něj pohybovala nad dvaceti eury. V minulém roce se však cena povolenek většinou pohybovala okolo 12 eur, přičemž nejdražší byly povolenky na začátku roku, kdy stály patnáct eur. Jedna emisní povolenka představuje právo vypustit jednu tunu CO2.
ČEZ tak sice prodal podle své výroční zprávy za minulý rok celkem 4,066 milionu povolenek, zatímco o rok dříve prodal jen 3,215 milionu. Vyinkasoval loni přesto méně peněz než v roce 2008.
Kromě poklesu cen ale ČEZ vykázal ztráty z derivátů, což jsou zvláštní cenné papíry, s nimiž si firma zajišťuje například dodávky povolenek v budoucnosti za nyní stanovenou cenu. "Negativní dopad do výsledku 2009 mělo mj. vyjmutí části derivátů emisních povolenek nakoupených pro rok 2013 ze zajišťovacího účetnictví (v souvislosti s vyjasněním pravidel aukcí povolenek po r. 2012) s dopadem do nákladů," uvádí Kříž s tím, že v současnosti jsou už ceny opět v blízkosti pořizovacích cen.
Foto: Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.