Metody vykradačů bankovních účtů jsou stále sofistikovanější. V uplynulých dnech se v České republice opět objevilo několik případů takzvaného skimmingu, při kterých došlo k okopírování údajů z platebních karet a k jejich následnému zneužití. Klientům bank pak zloději odčerpali peníze z jejich účtů.
Jak velké vám hrozí riziko? Na co si dát pozor při výběru z bankomatu? Nebo jak postupovat, když už jste se stali obětí zlodějů? Online deník TÝDEN.CZ se zeptal Karla Kadlčáka, experta ze Sdružení pro bankovní karty ČR.
Jak velké je riziko ohrožení účtů klientů? Lze určit, které oblasti jsou nejvíce rizikové?
Aktuální případ je dalším z řady. Takzvaný "skimming" je stále opakující se záležitostí. Kdy přijde jeho další vlna nelze odhadnout. Aktuálně se zloději podle všeho zaměřili na oblast Prahy a jejího okolí.
ČTĚTE TAKÉ: Zloději na pražské bankomaty montují nové typy čteček
Jaké bankomaty jsou rizikovější? Na ulicích, v bankách?
Větší pravděpodobnost je u bankomatů na ulici. Nesetkáváme se s napadením na pobočkách, ačkoliv zde klienti musí použít svou kartu, aby se dostali do prostoru k bankomatu.
Lze poznat, že bankomat je nějak "napíchnutý"?
Čtecí zařízení je velice sofistikované, proto jej lze zběžně poznat jen obtížně. Na druhou stranu je dobré věnovat pozornost otvoru pro kartu a nebo se podívat, zda není nad klávesnicí například nějaká lišta s otvorem.
Pomůže i to, když člověk chrání dlaní klávesnici?
Je to určitě krokem k vyšší ochraně dat před případným zenužitím, protože snímací kamery jsou většinou v takových případech zabudovány nad klávesnicí.
Kdy se kilent dozví, že se stal terčem útoku zlodějů?
Buď je bankou již kontaktován, a to v případech, kdy banka už má informace, že na příslušném bankomatu došlo k opakovanému zneužití karet. Nebo se to dozví, když přijde k bankomatu a chce vybrat hotovost a bankomat mu sdělí, že karta byla zablokována.
Jak je to s krytím škod?
Banky je kryjí v plné výši.
Lidé platí kartami i u obchodníků. Někde přitom stále ještě stačí podpis a nikoliv PIN. Jak se bránit při případném zneužití zde?
Jakmile klient zjistí nějakou nesrovnalost na účtu, je potřeba okamžitě podat reklamaci. Banka to pak začne řešit s příslušným obchodníkem. Dochází k hlubšímu šetření okolností, nebo i třeba samotného podpisu na účtu pod transakcí. Pokud nějak pochybí i obchodník, například odsouhlasí platbu proti podpisu, který se liší od podpisu na kartě, je pak účasten na náhradě škody.
Foto: archiv, ilustrační foto