Počet cestovních kanceláří se během prvního čtvrtletí zvýšil o 26. Ke konci března jich bylo v celé republice registrováno 1420. Vyplývá to z informací ministerstva průmyslu a obchodu. Podle analytické společnosti Mag Consulting jde o jeden z nejdynamičtějších nárůstů za posledních pět let. Jen v Praze přibylo 15 kanceláří.
Velkou část z nově vzniklých cestovních kanceláří zakládají v Česku cizinci, uvedl Jaromír Beránek ze společnosti Mag Consulting s tím, že je k tomu může vést ztráta zaměstnání a následné rozhodnutí začít podnikat v ČR.
Podle Tomia Okamury, mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), zhruba polovina z tohoto počtu nejsou zcela nové subjekty podnikající v cestovním ruchu. V minulosti se velké množství cestovních agentur, které pouze zprostředkovávají prodej zájezdů cestovních kanceláří, transformovalo právě na cestovní kanceláře. Ty ze zákona musí být pojištěny proti úpadku, ale mohou prodávat širší nabídku služeb.
Na flexibilnější nabídku služeb podle Okamury vsadili mnozí majitelé cestovních agentur v období krize cestovního ruchu po podzimu 2008. Cestovní kanceláře totiž mohou nabízet kombinované služby, například ubytování v hotelu a pronájem aut, a nespoléhat jen na provizní prodej hotových zájezdů.
V neposlední řadě by podle Okamury za nárůstem počtu cestovních kanceláří mohly být i rozsáhlé kontroly, které Česká obchodní inspekce plánuje zahájit od dubna. Mnohé subjekty se podle Okamury takto mohly rozhodnout legalizovat svoje podnikání, které dosud vykovávaly pololegálně nebo zcela "na černo".