České aerolinie bojují o přežití. Důvodem je letošní prudký propad počtu cestujících a pokles průměrné ceny letenky. Podle prezidenta Radomíra Lašáka také chybějí peněžní rezervy z dob konjunktury, kdy firmu vedl Jaroslav Tvrdík. Situaci společnosti dnes management představil na tiskové konferenci.
"Ten koktejl, který máme namíchaný, je opravdu smrtelný," uvedl dnes viceprezident pro marketing Petr Pištělák. Velké konkurenční aerolinie sice vykazují také ztrátu, podle Pištěláka však sedí na "obrovském polštáři peněz", ze kterého mohou čerpat po několik následujících let. To prý není případ ČSA, které již v roce 2005 za Tvrdíkova vedení nesplnily plán a vykázaly půlmiliardovou ztrátu.
Jde o přežití
Za letošní první pololetí firma hospodařila se ztrátou 1,8 miliardy korun, přičemž za celý rok očekává dvoumiliardovou ztrátu. Plán přitom počítal s celoroční ztrátou zhruba 300 milionů. Počet cestujících za pololetí klesl o deset procent, průměrná cena letenky klesla o devět procent na 133 eur.
ČTĚTE TAKÉ: ČSA za první pololetí prodělaly téměř dvě miliardy
"Je absolutně jedno, jestli firma na konci roku skončí se ztrátou deset miliard nebo jedna miliarda. To, co rozhodne o jejím přežití v nízké sezoně na jaře je, zda bude mít na účtech peníze, nebo ne," uvedl Lašák. Tento názor potvrzuje i Pištělák: "Situace není o tom, jaký bude mít kdo hospodářský výsledek, ale zda se udrží na trhu."
Záchranná opatření
Na situaci firma reaguje zásadní redukcí letového řádu, zruší linky do New Yorku a Manchesteru. "New York byl pro nás katastrofálně ztrátový. Jenom na přímých závislých nákladech jsme prodělali 45 milionů korun. Ve stávající situaci si takový luxus nemůžeme dále dovolit, " říká Pištělák. Dodává však, že ČSA budou lety do New Yorku dále prodávat s tím, že zákazníky přepraví konkurenční společnost Delta Air Lines.
Další rušení linek zatím ČSA podle Lašáka neplánuje. "Kromě New Yorku jsme loni jinou ztrátovou linku neměli," dodal pro on-line deník TÝDEN.cz s tím, že nepočítá dílčí údaje například za "low season" (měsíce leden až březen, pozn. redakce).
Vedle toho se aerolinky zbaví šesti letadel "Vyřazujeme nejstarší stroje, které jsou plně v majetku společnosti. Každý rozumný hospodář by to udělal," dodává Jiří Hrbáček, viceprezident pro ekonomiku ČSA.
Aerolinky chtějí také získat peníze prodejem dalšího majetku, například Duty Free obchodů. Kolik by aerolinky mohly na této transakci uspořit, Lašák neuvedl.
Personální škrty
Dojde i na plánované propouštění. První zaměstnanci obdrží výpovědi již 7. září. "Odcházející pracovníci dostanou příručku se základními informacemi o tom, co se na trhu práce děje nebo jak napsat životopis," sdělil viceprezident pro lidské zdroje Dušan Ryban. Doplňuje, že ČSA také ukazuje lidem, jak najít práci na webových serverech.
Kromě toho firma nabízí zaměstnancům zkrácené pracovní úvazky a neplacené volno. Piloty chce firma zaměstnávat přes vlastní agenturu a zároveň je nabízet dalším aeroliniím, zájem je prý ve východní Asii a na Blízkém východě. Celkem by mohlo být propuštěno až 860 lidí.
ČTĚTE TAKÉ: Šéf ČSA: Budeme skládat milionek k milionku
Lašák vyjádřil naději, že těžké období firma zvládne a příští rok už by mohla skončit v černých číslech.
Foto: ČTK