Důvěra podnikatelů v českou ekonomiku vrostla, u spotřebitelů klesla

Ekonomika
26. 8. 2019 13:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Důvěra v českou ekonomiku v srpnu mírně stoupla na 95,6 bodu z červencových 95,1 bodu. Podnikatelům, kteří byli ještě v červenci nejpesimističtější za posledních pět let, důvěra stoupla o 0,8 bodu na 93,6 bodu. Naopak důvěra spotřebitelů klesla na 105,1 bodu z červencových 106,4 bodu, vrátila se tak na květnovou a červnovou úroveň. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ). Proti loňskému srpnu je důvěra spotřebitelů i podnikatelů nižší.

"Dnešní souhrnný indikátor důvěry se sice mírně zlepšil, vzhledem k páteční eskalaci obchodních válek jsou však již nyní tato data do jisté míry zastaralá. Nejistota plynoucí z obchodních válek se tak dále zvyšuje a bude dále komplikovat situaci zejména ve zpracovatelskému průmyslu, což se začne stále vice přelévat i do tuzemské ekonomiky," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Čína v pátek nečekaně oznámila dodatečná cla na dovoz amerického zboží v objemu 75 miliard dolarů jako odvetné opatření za další plánovaný růst cel ze strany USA.

"V souhrnu vidíme trendově nižší důvěru v ekonomiku, která indikuje budoucí pozvolné zpomalování tuzemské ekonomiky," uvedl ekonom Komerční banky Michal Brožka.

Mezi podnikateli vzrostla za poslední měsíc důvěra v ekonomiku především u poskytovatelů služeb a obchodníků, v průmyslu zůstala opět stejná. Naopak výrazný pokles důvěry statistici zaznamenali u stavebních firem, které jsou nejpesimističtější za posledních deset měsíců. "Obchodu a službám se v letních měsících obvykle daří. Promítlo se to i do dat aktuálního průzkumu, kdy podniky hodnotí lépe zejména svoji celkovou ekonomickou situaci a poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Ve stavebnictví se důvěra v ekonomiku snížila proti červenci o tři body na 101,8 bodu. Horší jsou zejména výhledy stavebních podniků na příští tři měsíce, očekávají nejen pokles tempa růstu stavební činnosti, ale také zaměstnanosti. Nižší jsou i očekávání vývoje ekonomiky na půlrok dopředu.

U průmyslových podniků zůstala důvěra na 90,3 bodu, kam klesla už v červnu a setrvala v červenci. Průmyslníci tak nadále zůstávají nejpesimističtější ohledně vývoje ekonomiky za posledních šest let. V srpnu zhodnotili současnou zahraniční poptávku meziměsíčně hůře. Zvýšilo se jejich očekávání ohledně tempa růstu výrobní činnosti pro příští tři měsíce.

V obchodu se důvěra v ekonomiku zvýšila z červencových 94,8 bodu na 96 bodů. Zvýšilo se hlavně hodnocení současné ekonomické situace, stav zásob zboží na skladech se mírně snížil. V příštích šesti měsících ale obchodníci očekávají zhoršení jejich ekonomické situace. Důvěra se zvýšila také ve službách, a to o 2,1 bodu na 95,8 bodu. Podnikatelé zvýšili hodnocení současné poptávky. Co se týče očekávání, ta jsou pro příští tři měsíce neměnná, ve výhledu na šest měsíců jsou mírně nižší.

Mezi spotřebiteli důvěra v ekonomiku klesla proti červenci o 1,3 bodu na 105,1 bodu. "Spotřebitelé se více obávají zhoršení celkové hospodářské situace v Česku. Stoupají i obavy spotřebitelů z růstu cen a také ze zvýšení nezaměstnanosti. Lidé tak reagují na sílící zprávy o snižování počtu zaměstnanců nejen v průmyslovém sektoru," uvedl Obst.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/ID 1966666

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ