Tajemné čtverečky
Dvě třetiny Čechů nevědí, co jsou QR kódy
14.12.2012 11:38
Vídáme je na plakátech, reklamách, v časopisech či novinách, objevují se na obalech nejrůznějšího zboží, na filmových plakátech nebo billboardech. Černobílé čtverečky jako zajímavý vzorek na tapetu.
Ve skutečnosti se jedná o takzvané QR kódy, které šrafováním pomocí černých a bílých čtverečků vytvářejí určitý unikátní kód. Je to vlastně moderní varianta čárových kódů a lze do nich uložit jakoukoli textovou informaci. Nejčastěji se však využívají pro uložení internetové adresy nebo kontaktních údajů. Tato moderní metoda, která spojuje tisk s multimédii, se k nám dostává sice pomalu, ale stále jistěji. Původem z Japonska si k nám našla cestu přes Austrálii, Francii, Anglii a další technologicky vyspělé země.
Stačí mobilní telefon s fotoaparátem
Vyfotíte-li si pak například QR kód umístěný na inzerátu nabízejícím hypotéku či nový parfém, aplikace pro mobilní telefony si tento kód přečte. Po jejím spuštění pak velmi rychle získáte detailní informaci, nejčastěji v podobě webové adresy.
QR kódy však umí mnohem víc, než jenom zobrazovat webové adresy. Nabízejí také možnost vytočit telefonní číslo, odeslat předdefinovanou SMS zprávu nebo e-mail, uložit do telefonního seznamu kontaktní informace, do kalendáře vložit upomínku nebo načíst GPS polohu do navigace.
Češi je neznají
V České republice je však využívání informací z QR kódů poměrně vzácné. Podle výsledků výzkumu společnosti Médea Research má představu o tom, co vlastně QR kódy jsou, přibližně 28 procent populace. Z tohoto počtu někdy QR kódy využila necelá čtvrtina, dalších 8 procent je nikdy ani nevidělo, i když věděli, o co se jedná. Závěr je tedy takový, že QR kód někdy využilo zhruba 7 procent dospělé populace, tedy přibližně 575 000 lidí.
Přesto nebude trvat dlouho, a QR kódy se nevyhnutelně stanou každodenní součástí našich životů. A možná si toho všimne jen málokdo; tak samozřejmá bude jejich existence. Proto nás nepřekvapí v časopisech, kde budou ukrývat například krátké video z koncertu, na plakátech kulturních akcí, na vstupenkách do divadel. Zcela jednoduše a vlastně přirozeně se tak každý dostane k dalším informacím o jednotlivých událostech.
Vizitky bez QR kódu budou záhy něčím nemyslitelným; není snadnější cesta, jak si uložit kontaktní informace do telefonního seznamu. Informace pro zájemce pomoci charitě? QR kód, žádné ruční vypisování DMS zpráv.
QR kódy jsou zde a čekají, až je pozveme dál.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.