Obvykle se sváteční nákupy považují za dobré pro ekonomiku. Lidé ale špatně odhadují, co by kdo mohl chtít k Vánocům. Obdarovaní většinou proto dárky hodnotí mnohem hůře, než kolik by odpovídalo penězům, které za ně jejich příbuzní či přátelé dali, píše ekonom Pensylvánské univerzity Joel Waldfogel ve své nové knize.
Známý kritik vánočního utrácení se domnívá, že Vánoce sice stimulují poptávku, celkově ale ekonomice spíš škodí. „Vánoce slavíme orgiemi ničení ekonomické hodnoty," píše v článku pro americký deník The Boston Globe, na který upozornily Lidové noviny.
Své závěry vysvětluje názorně. Pokud dostanete od tetičky svetr, za který zaplatila padesát dolarů, vám se ale nelíbí a nebudete ho nosit, hodnota položky klesla na nulu. Padesát dolarů tedy představuje zničenou ekonomickou hodnotu. Celosvětově se tak podle něj na nepotřebné ponožky, svíčky, papuče a podobné položky vyplýtvá každé Vánoce asi 25 miliard dolarů.
ČTĚTE TAKÉ: Štědré Vánoce letos nebudou, zjistil průzkum
Česká rodina vydá na Vánoce 30 tisíc, tvrdí průzkum
Naopak oceňovaný dárek má vyšší hodnotu, než kdybychom si ho koupili sami, přispívá k tomu radost dávajícího i obdarovaného. Waldfogel tvrdí, že rozhodně nechce, aby děti prožily prosté Vánoce. „Zvláště malé děti je těžké zklamat," upozorňuje.
Vědec upozorňuje, že neefektivní rozdávání se týká většinou vzdálených příbuzných nebo lidí, kteří se příliš dobře neznají. Doporučuje, abychom jim místo toho dali peníze nebo společensky přijatelnější dárkové certifikáty.
Joel Waldfogel vydal svou knihu Skrblíkonomika: Proč nekupovat o svátcích dárky těsně před Vánoci. Na její anglické vydání upozornily Lidové noviny.
Ilustrační foto: Jan Zatorsky