Evropští politici: Krizi vyřeší regulace finančních trhů
22.02.2009 11:31 Aktualizováno 22.02. 16:46
Evropští vůdcové se dnes vyslovili pro vytvoření nástrojů globálního dohledu nad finančními trhy a proti protekcionismu. Řekla to německá kancléřka Angela Merkelová na berlínském summitu vrcholných představitelů hospodářsky významných evropských zemí.
Jejich vrcholní představitelé hledali společnou strategii před světovým finančním summitem 20 nejdůležitějších vyspělých i rozvojových ekonomik světa 2. dubna v Londýně. Přípravného summitu se zúčastnili i český premiér Mirek Topolánek a ministr financí Miroslav Kalousek.
Schůzku do berlínského kancléřství svolala Merkelová s cílem sjednotit stanoviska evropských států na opatření, která mají vést k silnější regulaci finančních trhů a zabránit opakování nynější hospodářské a finanční krize.
Merkelová mimo jiné řekla, že Mezinárodní měnový fond musí vykonávat dohled nad finančními trhy. Tím vznikne instituce globálního dohledu. Merkelová zdůraznila, že konkrétně musí být lépe kontrolovány hedgeové fondy či ratingové agentury.
Vláda kancléřky Merkelové rovněž navrhuje vytvoření takzvaného "atlasu rizik", jenž má vlády s předstihem upozornit na velká rizika ve světovém finančním trhu. Také utajování daní má být celosvětově obtížnější.
Novým pravidlům se podle Merkelové musí podřídit i takzvané daňové ráje. "Do 2. dubna musí být jasné, kdo se chce této spolupráci vyhýbat," prohlásila kancléřka. Nizozemský či španělský premiér poté zmínili například i to, že je třeba zastavit praxi vyplácení přemrštěných prémií bankéřům.
Podle šéfky německé vlády bylo cílem schůzky najít silnou "společnou evropskou pozici" před londýnským summitem. Přípravný summit byl podle ní také signálem, že se Evropa krize nezalekla a že se z ní dokáže poučit. "My jsme přesvědčeni o tom, že tato ekonomická krize může být řešena jen společně a Evropská unie k tomu chce svým dílem přispět," prohlásila Merkelová na tiskové konferenci.
K současné debatě o protekcionismu podotkla, že evropské země chtějí "svobodný obchod bez protekcionismu". Z tendencí k protekcionismu byla v posledních týdnech obviňována hlavně Francie mimo jiné kvůli plánu poskytnout domácím automobilkám státní půjčky v celkové výši šest miliard eur.
ČTĚTE TAKÉ: Trichet: ECB možná sáhne k nestandardním krokům
Summitu a závěrečné tiskové konference se zúčastnil i Topolánek. Ten řekl, že jeho úloha spočívá mimo jiné v předání informací o výsledcích schůzky dalším zemím, které se jí neúčastnily, včetně nečlenských států EU.
Berlínské schůzky se zúčastnili čtyři členové sedmi hospodářsky nejsilnějších zemí světa (G7), tedy Německo, Velká Británie, Francie a Itálie, premiéři Nizozemska a Španělska či předseda Evropské komise José Barroso.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.