Finanční sektor a umělá inteligence. Co se změnilo a co se ještě změní?

Ekonomika
23. 2. 2024 11:30
Finanční sektor a umělá inteligence. Co se změnilo a co se ještě změní?
Finanční sektor a umělá inteligence. Co se změnilo a co se ještě změní?

AI (umělá inteligence) v posledních letech hýbe světem a svět financí není výjimkou. Umělá inteligence zasahuje do dynamiky finančního ekosystému a samozřejmě mění nejen strategické priority. Co všechno se v sektoru finančnictví změnilo a jaké změny nás pravděpodobně v dohledné době čekají?

Příležitosti spojené s implementací AI

Umělá inteligence světem poprvé výrazně "otřásla” začátkem minulého roku, kdy se dostala na veřejnost. Její využití (nejen) ve finančním sektoru sahá ale dále do minulosti. Už v roce 2018 se na Světovém ekonomickém fóru mluvilo o výzvách a příležitostech, které AI přináší.

Podle společnosti Deloitte je právě finanční trh jedním z těch, které nástup moderních technologií ovlivňuje nejvíce. Nejen, že umělá inteligence urychluje a usnadňuje procesy, na které lidi mnohdy nestačí nebo jim zaberou příliš mnoho času. Finančnictví zažívá revoluci také v personalizace, kterou je teprve s příchodem AI možné využívat skutečně na maximum.

Jedním ze zahraničních příkladů využití AI ve finančním sektoru je například fintechový start-up Credit Karma, který analyzuje kreditní historii svých uživatelů a na jejím základě dostávají doporučení na finanční produkty, které jsou jim tak říkajíc "šité na míru.” Další skvělou finanční aplikací, která využívá moderních možností, je Ancorns pro správu osobních financí.

Moderní technologie nejsou doménou pouze fintechových startupů

Ještě před pár lety měly bankovní instituce pověst spíše zkostnatělých firem, které na moderní dobu moc nedají. V posledních letech se ale situace obrací a ani s nástupem AI tomu není jinak.

Stejně jako fintechové startupy i banky využívají pokročilých možností personalizace, různých chatbotů, ale také investičních analýz pomocí AI, která umožňuje zpracovávat a analyzovat obrovské množství strukturovaných i nestrukturovaných dat nebo identifikovat složité vzorce a trendy, které mohou poskytnout důležité vstupy pro strategické rozhodování v oblasti investic. 

AI využívá například i jedna z nejstarších finančních institucí. JP Morgan Chase využívá strojové učení k analýze dat a identifikaci podvodů v oblasti platebních karet. Jiná americká společnost Wells Fargo umělou inteligenci používá pro rozpoznávání hlasů klientů.

Ani v Česku se bankovní i nebankovní instituce moderních technologií nebojí. Od fintechových startupů až po zavedené společnosti, jako je například Cashbot nebo Airbank s její "asistentkou Anetou.”

Změny nesou svá rizika, ale strach se nevyplácí

Moderní technologie, AI nevyjímaje, samozřejmě přináší také jistá rizika. Implementace nových technologiích může být časově i finančně náročná a v určitých případech představovat i bezpečnostní riziko.

Mnohem větším nebezpečím je však ignorace moderních technologií a následná ztráta pozice na trhu.

Autor: PR ČLÁNEK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ