Problémem Nabucca může být nedostatek plynu
25.01.2009 14:20
V Budapešti se v pondělí a úterý sejdou zástupci zemí, které mají zájem na výstavbě plynovodu Nabucco. Přes něj by do Evropy měl proudit plyn od Kaspického moře a zemí střední Asie. Projekt za zhruba deset miliard dolarů (asi 220 miliard korun) je v plánu několik let a má snížit závislost Evropské unie na plynu z Ruska. Česko bude v Budapešti zastupovat premiér Mirek Topolánek.
O výstavbě plynovodu, jehož délka se bude pohybovat kolem 3300 kilometrů, se začalo uvažovat v roce 2002. Podle současných předpokladů by práce na výstavbě fakticky mohly začít příští rok. Plyn se ale v Evropě asi neobjeví dříve než v roce 2015. Výstavbu plynovodu podporuje jak Evropská unie, tak Spojené státy.
ČTĚTE TAKÉ: Dodávky ruského plynu dorazily do Česka
Plyn pro Nabucco by měly dodávat země ve střední Asii, hlavně Ázerbájdžán, ale i další státy v blízkosti Kaspického moře. Plynovod povede přes Turecko, Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko do Rakouska, vyhne se tedy jak území Ruska, tak území Ukrajiny.
Experti ale upozorňují, že projekt Nabucco může narazit na problémy, pokud jej nepodpoří Turkmenistán. Ten patří k hlavním producentům plynu ve střední Asii. V této oblasti hájí své zájmy Rusko, jehož prezident Dmitrij Medveděv navštívil v pátek Uzbekistán, aby si tam zajistil podporu pro konkurenční projekt. Ten počítá s výstavbou plynovodu přes Rusko.
ČTĚTE TAKÉ: Medveděv: Gazprom na sporu o plyn tratil 1,1 miliardy USD
Nejožehavějším problémem tedy zřejmě nebude financování, ale to, kdo bude plyn pro Nabucco dodávat. Ázerbájdžán už sice účast přislíbil, ale definitivní souhlas ještě nedal. Sám se naopak nabídl Írán, ale jej zase vzhledem k napjatým vztahům se Západem nelze považovat za spolehlivého partnera. Přitom právě Írán disponuje zdaleka nejvyššími zásobami plynu v této části světa. Námitky má ale také Turkmenistán, který má výhrady proti zvolené trase.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.