Inflace zpomalila na 2,6 pct., ČNB ji do budoucna čeká na dohled dvou pct.
11.06.2024 16:32
Meziroční inflace v Česku v květnu zpomalila na 2,6 procenta z dubnových 2,9 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny nezměnily. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Zpomalení inflace bylo razantnější, než očekával finanční trh, podle analytiků za ním stálo zejména zlevnění potravin. Analytici ale upozorňují, že tempo růstu cen služeb zůstává zvýšené.
Květnová inflace byla 0,1 procentního bodu nad prognózou České národní banky (ČNB), očekává, že se tempo růstu spotřebitelských cen bude po zbytek roku držet na dohled jejího dvouprocentního cíle.
V evropském žebříčku si Česko mírně polepšilo na 23. nejvyšší inflaci ze 41 zemí, které sleduje investiční platforma Portu. V dubnu ji mělo 21. nejvyšší. Ze sousedních zemí byla inflace vyšší než v Česku pouze v Rakousku, kde dosáhla 3,3 procenta. Eurozóna jako celek zaznamenala stejně jako Česko inflaci 2,6 procenta.
Ceny zboží v květnu úhrnem vzrostly o 0,9 procenta, ceny služeb o 5,3 procenta. "Na meziroční růst cenové hladiny měly v květnu největší vliv ceny v oddíle bydlení," uvedli statistici. Nájemné se zvýšilo o 7,2 procenta, výrobky a služby pro běžnou údržbu bytu byly dražší o 4,6 procenta, vodné o 10,9 procenta, stočné o 10,5 procenta, elektřina zdražila o 11,1 procenta. Protiinflačně naopak působily potraviny a nealkoholické nápoje, které proti loňsku zlevnily o 3,7 procenta.
Analytici vnímají zpomalení inflace ve srovnání s dubnem kladně, snížení tempa růstu cen bylo výraznější, než očekávali. "Pozitivní zprávou je, že ceny potravin mírně poklesly, a stále tak působí protiinflačně. Bez vlivu cen potravin by meziroční inflace činila 3,9 procenta," uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Upozornil však, že protiinflační působení cen potravin bude v příštích měsících postupně vyprchávat. Podle hlavního ekonoma Cyrrusu Víta Hradila se ale pozitivně vyvíjejí i další kategorie spotřebitelských cen.
Květnová inflace mírně překročila prognózu ČNB. Potraviny nezlevnily v takové míře, jak centrální banka předpokládala, ale jádrová inflace, kterou může ČNB svou politikou nejlépe ovlivnit, byla se 2,5 procenta nižší, než očekávala prognóza. "Květnová meziroční inflace byla prakticky ve shodě s jarní prognózou ČNB. Podle ní se inflace bude v průběhu celého letošního roku pohybovat na dohled dvouprocentního cíle," uvedl ředitel sekce měnové ČNB Petr Král.
Analytici upozorňují na pokračující rozdíl v tempu růstu cen zboží a služeb. "Setrvalost inflace u cen služeb a zároveň volatilita některých položek spotřebního koše budou ČNB utvrzovat v potřebě opatrného snižování sazeb. I přes silnější kurz koruny tak ČNB na příštím jednání koncem června zvolí pokles sazeb jen o čtvrt procentního bodu a na některých měnových jednáních v druhé polovině roku mohou zůstat sazby bez změny," soudí Seidler. Základní úroková sazba ČNB je nyní 5,25 procenta.
1