Tržní bublinu není snadné rozeznat, bohužel se to podaří, až když už je pozdě. Za posledních deset let o tom svědčí technologická bublina z přelomu tisíciletí a realitní bublina z poloviny prvního desetiletí 21. století. Když se bublina nachází v rané fázi, bývá těžké rozlišit mezi pouhou spekulační bublinou a skutečným boomem podloženým příznivými fundamentálními veličinami.
Každý investor jistě touží po nějakém návodu, podle kterého by bylo možné spolehlivě identifikovat, kdy je bublina již ve zralé fázi, a který by mu pomohl přesně načasovat, v jaký okamžik je nejvýhodnější trh opustit. Investoři zažívají velmi chaotické období, a proto se pokusme stanovit alespoň několik vodítek, která mohou upozornit na potenciální hrozbu prasknutí spekulační bubliny.
1. Ceny aktiv letí vzhůru jako raketa
Zní to možná banálně, avšak prudký růst cen aktiv (například akcií, komodit nebo například nemovitostí) je jistě předpokladem vzniku bubliny. Při setrvalém vzestupu cen je nutno mít se na pozoru, dokonce i v době konjunktury, neboť ceny akcií se pohybují zřídkakdy pouze jedním směrem po více měsíců. Častěji se totiž i na nejrychleji rostoucích trzích střídají vlny vzestupů a poklesů. Růst cen majetku po delší dobu by měl proto vždy být varovným signálem.
2. O investování se baví široká veřejnost
Investování by normálně nemělo být žhavým tématem u jídelního stolu, při rautech a recepcích. V době nafukování bubliny je však v investování zainteresovaný každý - od bankéřů po prodavače, od profesionálů po studenty. O investování mluví všichni. Fronta před bankou nebo brokerským zprostředkovatelem IPO jsou dalším ze signálů nafukování bubliny.
3. Každý investor se cítí být vítězem
Díky optimistickému vývoji na trhu roste i sebevědomí většiny účastníků. Noviny píší senzační příběhy žen v domácnosti, které se staly milionářkami díky investování, a podobně. Na býčím trhu sice jsme potenciálními vítězi, ovšem jen do doby, než se situace obrátí a my odepíšeme první ztráty.
Více čtěte na: Investiční web