V letní sezóně a obdobích sucha jsou lesní požáry stále častějším fenoménem, který každoročně zničí zhruba 4 miliony km2 půdy po celém světě. Rozsáhlé požáry pravidelně sužují i Řecko, které se proti nim rozhodlo nově bojovat s pomocí moderních technologií.
Průlomový projekt ve spolupráci technologické společnosti Huawei, operátora Nova-Wind a startupu PROBOTEK prostřednictvím dronů a umělé inteligence umožní detekovat požár v jeho ranném stádiu a okamžitě přivolat potřebnou pomoc. Díky tomu lze efektivně chránit lesní ekosystémy i místní obyvatele.
Jen za loňský rok bylo v Řecku zaznamenáno přes osmdesát požárů, které dohromady zničily 130 tisíc hektarů půdy. Jedná se o rozlohu dosahující téměř trojnásobku území hlavního města Prahy. Evropský systém informací o lesních požárech (EFFIS) navíc varuje, že se letošní rok už nyní prezentuje horšími čísly než uplynulá léta. "Abychom ochránili naše národní dědictví, musíme chránit životní prostředí, tedy flóru a faunu naší země," prohlásil řecký ministr pro rozvoj venkova Georgios Georgantas při slavnostním představení projektu. "V tomto úsilí hrají významnou roli špičkové technologie, jejichž přínos může být zásadní nejen pro ochranu lesů, ale i obecně pro řešení klimatické krize."
Umělá inteligence, drony, 5G sítě
Systém detekce požárů využívá k identifikaci potenciální krizové události širokou síť senzorů, které jsou umístěny na strategických místech daného území. Senzory jsou pomocí 5G sítě propojeny s platformou pro správu incidentů a zároveň se speciálními drony, které v pravidelných intervalech letecky kontrolují území. Pokud dron obdrží indikaci od konkrétního senzoru, okamžitě vyrazí zkontrolovat požadovanou lokalitu i mimo svůj obvyklý letecký plán. Pokud umělá inteligence na základě sofistikovaného algoritmu vyhodnotí, že se na záběrech z kamery dronu nachází kouř či oheň, vyšle upozornění do kontrolního centra, jehož prostřednictvím jsou následně přivoláni hasiči. Dron po celou dobu incidentu zůstává ve vzduchu a v reálném čase monitoruje situaci.
Ochrana vzácných lesů
Systém je v současné době nasazen ve formě pilotního projektu na bezmála 385 hektarech řeckého lesa Syggrou, který je posledním ryze přírodním lesem v celém regionu Atika. Na území lesa se nacházejí cenné archeologické vykopávky a díky své jedinečné kráse se v posledních letech stal vyhledávaným cílem turistů i široké veřejnosti. "Tento les čítá 750 borovic a s ohledem na to je jednou z našich priorit prevence požárů, které v posledních letech silně postihují naši zemi. Vedle dalších preventivních opatření, která každé léto přijímáme, nás v této souvislosti oslovila spolupráce se společnostmi Huawei, Nova-Wind a PROBOTEK na realizaci pilotního projektu detekce požárů v naší oblasti," pochválil společné úsilí Dionisis Kyriakopoulos, prezident řeckého Institutu zemědělských věd.
Elevate Greece
Vznik projektu umožnila iniciativa Elevate Greece řeckého Ministerstva rozvoje a investic, jejíž cílem je identifikovat nadějné startupy a podpořit jejich růst. Jejím prostřednictvím se společnost Huawei propojila se startupem PROBOTEK nabízejícím řešení pro systémy včasné detekce a převzala financování pilotního projektu. Nova-Wind je do spolupráce zapojena jako telekomunikační poskytovatel bezdrátového pokrytí.
"Partnerství společností Huawei, Nova-Wind a PROBOTEK představilo inovativní pilotní program pro detekci požárů, který využívá technologie 5G, umělou inteligenci, algoritmy a nejmodernější drony," představil nadějný projekt náměstek ministra pro výzkum a technologie Christos Dimas a následně poblahopřál tvůrcům a partnerům iniciativy. "Obchodní synergie společností z technologického sektoru s nově vzniklými počiny iniciativy Elevate Greece jsou dobrým příkladem toho, jak můžeme stavět na našem talentu, nápadech a lidských zdrojích, abychom mohli čelit výzvám naší doby - jako například klimatické krizi."
Spolupráce velkých firem
Ke společnému projektu se vyjádřil i výkonný ředitel řecké pobočky společnosti Huawei Nikos Lazaris, který vyzdvihl důležitost spolupráce velkých firem se startupy a zmínil dlouhodobou podporu iniciativy Elevate Greece technologickou společností. "Jako oficiální podporovatelé iniciativy Elevate Greece Ministerstva rozvoje a investic jsme již finančně pomohli řadě startupů působících v oblasti technologií čtvrté průmyslové revoluce. Těšíme se na budoucí partnerství se startupy v klíčových technologických odvětvích, která budou prospěšná pro naši společnost i přírodní bohatství naší země," uvedl Lazaris.