Jak zachránit svůj důchod. Tři zlaté rady

Ekonomika
22. 6. 2013 09:00
Ani zlato investory nemusí ochránit proti propadu trhů
Ani zlato investory nemusí ochránit proti propadu trhů

Pryč jsou časy, kdy mohli Češi v důchodu počítat se štědrým příspěvkem ze státní kasy. Čím dříve se na důchod začneme připravovat, tím lépe.

Zkoušíte-li se na stáří zajistit na burze, neměly by vám uniknout rady Burtona Malkiela a Charleyho Ellise - v jejich podání se nejedná o plané tlachání, oba se správě investic na důchod věnují profesionálně ve společnosti Rebalance IRA.

Investujte dlouhodobě a levně

Vnímejte trh jako spojence, ne protivníka. Nemá smysl se ho snažit přeprat, naopak je potřeba s ním spolupracovat a snažit se vždy využít příležitostí, které nabízí. Pokud se tohoto pravidla budete držet, budete zároveň nuceni své portfolio účinně diverzifikovat, což je jeden ze základů úspěšného investování.

Neméně důležitá je minimalizace nákladů spojených s investováním. Procenta, o která si velké podílové fondy za správu peněz řeknou, se sice na první pohled nezdají být vysoká, jiná je však situace, když tyto výdaje srovnáte s průměrnými výnosy fondů. Pokud by byl roční poplatek fondu 1,5 % a jeho výnos 6 %, ukrojily by vám poplatky čtvrtinu zisků. "Výše poplatků je v době nízkých zisků rozhodující," říká Malkiel.

Spravujte své portfolio pravidelně

Správné načasování "přestavby" investičního portfolia je tou nejlepší vizitkou každého investora. Pravidlo je přitom velmi jednoduché: Když fundamentálně silné tituly klesají, nakupujte; když rostou, prodávejte. "I přes tuto stále opakovanou radu je ale obecně známé, že své peníze individuální investoři z trhu stahují v době, kdy velcí hráči nakupují, a naopak se na trh vracejí, když institucionálové prodávají," říká Malkiel. Drobní investoři mnohdy jednoduše postrádají disciplínu - prodávají na lokálních minimech, na maximech naopak nakupují.

"V současnosti je pro trhy charakteristická vysoká volatilita. Na tom se podle mě v horizontu několika následujících let nic nezmění. To by nicméně neměli investoři vnímat jako negativum, vždyť právě volatilní trhy jsou k pravidelnému rebalancování investic tou nejlepší příležitostí," doplňuje Malkiel.

Přemýšlejte nad nákupem celých indexů

"Po několika letech sledování svého okolí jsem došel k závěru, že aktivní investování do jednotlivých akciových titulů není o tom, kdo na konci více vydělá, ale zcela paradoxně o tom, kdo méně prodělá. Vítězně z trhu odchází vždy jen zanedbatelné procento investorů. Pokud tedy nepatříte mezi tuto šťastnou menšinu, která je z většiny tvořena velkými investiční domy, měli byste se začít poohlížet po jiném způsobu investování," říká Ellis. Stále populárnější alternativou jsou indexové fondy a ETF, jejichž volatilita je ve srovnání s jednotlivými tituly mnohonásobně nižší.

BONUS: Výše zisků vs. jejich stabilita

Na burze zřejmě nenajdete člověka, který by alespoň jednou nesnil o pohádkovém obchodu, na jehož konci by na něj čekaly zisky ve výši několika set procent. Na druhou stranu ale budete složitě hledat investora, kterému by se tento sen někdy splnil.

Kvalitně sestavené podílové fondy ve většině případů úspěšně překonávají inflaci, a jsou tedy ideálním prostředkem, jak své peníze dlouhodobě ochránit před znehodnocením. Podle Ellise si však tuto zásadní skutečnost mnoho investorů neuvědomuje. "Řada investorů se s vidinou obrovských zisků pouští do investování na vlastní pěst nebo své finance vkládá do rizikových a agresivně investujících fondů. Většina těchto investičních pokusů ale končí neúspěchem," říká Ellis. "Investoři by se proto měli soustředit na stabilní ziskovost a dlouhodobý investiční horizont, nikoli na krátkodobé spekulace."

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ