John Paulson: Vsaďte na akcie, zlato a reality

Ekonomika
16. 10. 2010 09:00
Investor John Paulson doporučuje investovat do akcií.
Investor John Paulson doporučuje investovat do akcií.

Známý investor John Paulson poprvé v životě věří stoprocentně akciím, nikoli dluhopisům. Svůj současný superbýčí názor na akcie nedávno doplnil také o pohled na další typy aktiv.

Akcie

Paulson akciím věří, a to především těch firem, které jsou v konkurzu a hrozí jim bankrot, procházejí významnou restrukturalizací a podobně. Za všechny uveďme příklady jeho investic do Citigroup a Bank of America, dále pak SunTrust Banks nebo Regions Financial.

Kupuje dluh firem v problémech a spoléhá na to, že jakmile se z problémů dostanou, přetransformují tento dluh na běžné akcie za velice výhodných podmínek. Typicky to platilo v případě K-Martu, který dlužil miliardy, z problémů vyšel bez dluhů za 10 dolarů za akcii. A ty pak vyletěly na 190 dolarů. Paulson věří v další podobné případy během několika let.

Paulson vychází také z toho, že současné zisky firem na úrovni zhruba 7 až 8 procent jejich kapitalizace jsou výrazně vyšší než 10letý průměr na úrovni 3,6 procenta. Navíc zisky velkých firem (Coca-Cola, Johnson & Johnson nebo Pfizer) rostou.

Dluhopisy

Nákup dlouhodobých dluhopisů (vládních i firemních) je podle Paulsona hodně špatným obchodem. Sazby jsou nízko a ekonomika roste, i když pomalu. Paulson očekává zhruba 2procentní růst v letech 2011 a 2012.

Kvantitativní uvolňování, tedy lití peněz do americké ekonomiky ze strany centrální banky, povede podle Paulsona k výrazné inflaci, do roku 2012 možná i dvouciferné. To je hodně špatné pro 10leté i 30leté vládní dluhopisy i pro americký dolar. Výnosy dlouhodobých dluhopisů se slabším dolarem vzrostou. Paulson proto kupuje 5leté a 7leté call opce na výnosy 30letých dluhopisů.

Reality

Podle Paulsona (a nejen podle něj) je pro Američany asi nejvhodnější doba ke koupi domu za uplynulých 50 let. Úvaha je přesně opačná než u dluhopisů - není dobré držet dlouhodobý dluh, ale spíše jej "vydávat".

A nákup domu (aktiva) s hypotékou na 30 let (to je to vydání dluhu) je přesně tím případem. Ceny domů by totiž se zlepšením ekonomické situace a s vyšší inflací měly vzrůst. Dluh a nasmlouvané úroky zůstanou, cena domu se zvýší - jasná věc.

Zlato

Cena zlata se pohybuje v rekordních výškách. Dosud se vždy vyvíjela v korelaci s dolarem. S novými dolary vydávanými Fedem by cena zlata měla dál růst.

S příštím růstem inflace také investoři budou hledat uchovatele hodnoty, takže pomůžou ceně zlata ještě výše, než bude vyplývat z korelace s dolarem. Paulson se tak neleká hodnot ceny zlata okolo 4 tisíc dolarů za trojskou unci.

Sám Paulson má 80 procent vlastních aktiv denominovaných ve zlatě. Stejnou možnost - tedy vyjádření cen svých aktiv ve zlatě, ne v dolarech - nabízí i investorům ve svém fondu.

Autorem článku, který vznikl ve spolupráci s investičním webem, je Andrej Rády.

Autor: - red -Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ