Kofole vzrostly za tři čtvrtletí tržby meziročně o 30,4 pct na 8,63 miliardy Kč

Ekonomika
21. 11. 2024 17:44
Kofole vzrostly za tři čtvrtletí tržby meziročně o 30,4 pct na 8,63 miliardy Kč
Kofole vzrostly za tři čtvrtletí tržby meziročně o 30,4 pct na 8,63 miliardy Kč

Kofole vzrostly za tři čtvrtletí tržby meziročně o 2,01 miliardy, tedy o 30,4 procenta, na 8,63 miliardy korun. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) jí stoupl o 467,7 milionu na 1,6 miliardy korun, nárůst představuje 41,1 procenta. Dařilo se všem pilířům skupiny, včetně nově začleněných pivovarů. Kofola to dnes oznámila ČTK v tiskové zprávě.

V září se Kofola potýkala s následky ničivé povodně, která nejvíce zasáhla v Krnově na Bruntálsku výrobní závod firmy a skladový a logistický areál dceřiné společnosti Santa Trans. "Díky obrovskému nasazení našich zaměstnanců ze všech koutů Česka a Slovenska se nám podařilo závod postavit rychle na nohy. Všechny linky už nám opět běží," uvedl generální ředitel Kofoly ČeskoSlovensko Daniel Buryš.

K navýšení tržeb podle něj nejvíce přispěly rekordní měsíce červenec a srpen, ve kterých Kofola v Česku a na Slovensku přesáhla hranici 800 milionů korun, a dosáhla tak nejvyšších tržeb v historii. Desetiprocentní růst držely jak maloobchod, tak segment hotelů, restaurací a dalších gastronomických provozů. "Stejným procentem rostla i tradiční Kofola, která v letní sezoně naplno těžila z nového strategického nastavení, úspěšného redesignu a zatím nejsilnější festivalové sezony," uvedl Buryš. V adriatickém (jadranském) regionu rostly skupině prodeje na všech trzích - ve Slovinsku o devět procent, v Chorvatsku o 18 procent a exportní trhy posílily o 14 procent.

Nově začleněné pivovary také řešily následky povodní v Hanušovicích na Šumpersku a Litovli na Olomoucku, zejména díky lepším tržbám ale rovněž zaznamenaly nárůst EBITDA. "Dařilo se jak domácím prodejům, tak exportu, který tvoří zhruba třetinu tržeb. Lepší výsledek byl dán zejména vyšším prodaným objemem, který pokrýval rostoucí náklady, zejména na energie. Naopak úspory jsme realizovali zvláště ve struktuře marketingových nákladů v souvislosti s přípravou nové strategie pro rozvoj značek," uvedl generální ředitel Pivovarů CZ Group René Musila.

Finanční ředitel skupiny Kofola Martin Pisklák uvedl, že výhled EBITDA za celou skupinu se stabilizoval na horní avizované hranici, tedy ve výši 1,8 miliardy korun. "Skutečnost, že i přes povodňové komplikace máme za sebou úspěšnou sezonu, nám pomohla k tomu, že jsme mohli na konci října rozhodnout o výplatě zálohy na dividendu ve výši 7,50 Kč na jednu akcii před zdaněním," uvedl Pisklák.

Kofola sídlící v Ostravě je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě, má 14 výrobních závodů na pěti evropských trzích. K výrobkům firmy vedle stejnojmenného nápoje patří nápoje značek Rajec, Korunní, Ondrášovka, Kláštorná Kalcia, Jupí, Vinea nebo Semtex. Do skupiny patří síť UGO, český výrobce směsí z léčivých rostlin Leros, výrobce piv Holba, Zubr a Litovel Pivovary CZ Group, slovinská společnost Radenska a chorvatský výrobce minerálních vod Studenac. Kofola má téměř 2800 zaměstnanců.

Autor: ČTK Foto: , x.com/pospa_m

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ