Krušné časy pro absolventy pokračují. Práci hledají čím dál hůř

Ekonomika
10. 11. 2012 06:00
Personalisté často absolventy odmítají, protože jsou bez praxe (ilustrační foto).
Personalisté často absolventy odmítají, protože jsou bez praxe (ilustrační foto).

Úřady práce registrují nejvyšší počet nezaměstnaných absolventů středních a vysokých škol za poslední dva roky. Míří jich tam stále více - na konci října už 32 a půl tisíce, tedy o dva tisíce víc než v září. Mnozí z nich hledají práci marně a bez zaměstnání zůstávají řadu měsíců i let.

To je i případ slečny Dany z Prahy. "V prvním zaměstnání jsem skončila ve zkušební době a následovalo období, kdy jsem práci hledala více než rok," říká Dana. Za tu dobu obeslala více než sto firem a absolvovala bezpočet pohovorů.

Podle expertů je důvodů vysoké nezaměstnanosti několik. Jednak je to krize, která zvedla celkovou nezaměstnanost a značně snížila počet volných pracovních míst na trhu. K tomu se přidává i to, že absolventi nemají buď žádnou, nebo jen velmi malou praxi ve stálém zaměstnání.

Nedostatek praxe až doposud vynahrazovali aspoň tím, že požadovali nižší plat než lidé s většími pracovními zkušenostmi. I tato výhoda ale pomalu mizí. "Na pracovním trhu teď čelí ostřejší konkurenci z řad ostatních uchazečů o práci. I zkušenější lidé jsou dneska ochotni jít se mzdovými požadavky relativně hodně dolů," řekl mluvčí pracovních portálů Jobs.cz a Práce.cz Tomáš Dombrovský.

Odmítavý přístup ze strany firem se navíc podepisuje i na psychice absolventů. Mnozí z nich kvůli tomu zvládají pohovory hůře. "Většina firem hledá člověka, který už něco umí. A když tu praxi nemáte - přestože si věříte, že to dokážete - a oni vám stokrát řeknou ne, tak pak už to s tou sebedůvěrou trošku pokulhává," dělí se o svou zkušenost Dana.

Stáže ve firmách

Řešením mohou být programy, které absolventům nabízí stát. Jeden z nich realizuje Fond dalšího vzdělávání působící při ministerstvu práce a sociálních věcí. V jeho rámci absolventi získají praxi ve firmách formou stáží. "Jednotlivé stáže mohou trvat od jednoho do šesti měsíců vždy s ohledem na danou typovou pozici," říká ředitel odboru projektové kanceláře fondu Radek Rinn.

První stáže již byly zahájeny 1. listopadu. V jejich rámci absolventi zastávají místo, na němž získají zkušenosti. "Rozhodně tam nebudou pouze vařit kávu, ale budou se věnovat specializované práci," říká Rinn.

Za práci sice neberou žádný plat, fond jim ovšem hradí ubytování, cestovné a stravné. Navíc mají šanci, že po stáži si je firmy ponechají natrvalo. Podobný projekt přichystal v současnosti fond i pro studenty posledních ročníků středních a vysokých škol. Stáže v tomto případě trvají jeden až tři měsíce a na rozdíl od těch pro absolventy jsou placené, byť jenom šedesáti korunami na hodinu. V tomto případě to totiž umožňují pravidla operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost, z něhož jsou projekty hrazeny.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ