Masarykova univerzita v Brně cvičí kybernetické útoky

Ekonomika
29. 4. 2015 10:10
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Masarykova univerzita má nové cvičiště, kde mohou experti simulovat nejzávažnější kybernetické útoky a trénovat obranu proti nim. Kybernetický polygon si vyžádal investici 22 milionů korun. V uzavřeném prostředí lze útoky testovat bez rizika pro vnější infrastrukturu. Polygon využijí vědci, studenti, specialisté z firem i pracovníci Národního bezpečnostního úřadu a dalších bezpečnostních složek. Kybernetické útoky jsou globální problém, obranu proti hackerům posilují státy i velké firmy.

Výhoda nové laboratoře a jejího unikátního softwarového vybavení spočívá v možnosti simulovat v podstatě jakékoliv síťové prostředí a situaci, třeba útok na jadernou elektrárnu nebo systém řízení elektrické sítě.

"Velmi důležité je bezpečné oddělení od reálných sítí. Když totiž chceme trénovat obranu, musíme vytvořit také útočné prostředky, a kdyby se dostaly do reálné sítě, byl by to velký problém," uvedl Václav Račanský, vedoucí bezpečnostního oddělení Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity.

Fakulta informatiky a Ústav výpočetní techniky Masarykovy univerzity.Národní bezpečnostní úřad polygon využije pro školení svých specialistů i pro různá cvičení nebo testování. "První velkou zatěžkávací zkouškou z naší strany bude národní cvičení Cyber Czech 2015, které se odehraje v říjnu," uvedl ředitel úřadu Dušan Navrátil.

Hackeři působí celosvětově škody v řádu až stovek miliard dolarů ročně. Napadají bankovní databáze, kódy kreditních karet, ale zaměřují se také na duševní vlastnictví a data z průmyslu a byznysu. Mnohdy mají také politické cíle. Letos v dubnu kybernetický útok ochromil francouzskou televizi TV5Monde. Stáli za ním zřejmě sympatizanti radikální organizace Islámský stát. Ruští hackeři si zase podle amerického listu The New York Times mohli přečíst některé e-maily prezidenta Baracka Obamy.

Na kybernetické hrozby reagují novými opatřeními Evropská unie i Česko. Experti z Masarykovy univerzity se v minulosti podíleli například na přípravě zákona o kybernetické bezpečnosti, který vyžaduje, aby správci kritické infrastruktury dbali na její bezpečnost. Velké útoky zažilo i Česko. Například v roce 2013 se terčem čtyřdenního ataku staly zpravodajské portály, mobilní operátoři a banky.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šálek Václav

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ