<span>Ministři eurozóny</span> proberou, jak pomoci Řecku

Ekonomika
14. 3. 2010 16:41
Řecký ministr financí G. Papaconstantinou s Timothym Geithnerem.
Řecký ministr financí G. Papaconstantinou s Timothym Geithnerem.

Minitři eurozóny budou projednávat situaci v Řecku.Ministři financí členských zemí eurozóny se budou na svém pondělním zasedání zabývat možnou finanční pomocí zadluženému Řecku. Podle zdroje agentury Reuters z Evropské unie by se ministři měli shodnout na mechanismu pomoci, Francie o dosažení dohody pochybuje.

"Domnívám se, že bychom se měli dokázat dohodnout na principech nástroje eurozóny pro koordinovanou pomoc," uvedl zdroj. Dodal, že mezi zvažovanými možnostmi jsou bilaterální úvěry a úvěrové záruky. Výše pomoci se podle zdroje bude řešit až poté, co Atény o podporu požádají.

ČTĚTE TAKÉ: Komise popírá, že by se země eurozóny shodly na pomoci Řecku
                        Eurozóna zvažuje vytvoření vlastního měnového fondu
                      

Britský list Guardian o víkendu uvedl, že členské země eurozóny se dohodly na pomoci Řecku v hodnotě až 25 miliard eur (téměř 640 miliard korun). Mluvčí Evropské komise však zprávu o dosažení dohody popřel. Francouzská ministryně hospodářství Christine Lagardeová poté uvedla, že neočekává žádné rozhodnutí ohledně pomoci Řecku ani v pondělí.

Řecký ministr financí G. Papaconstantinou s Timothym Geithnerem.Řecko mělo loni rozpočtový deficit 12,7 procenta hrubého domácího produktu, což je asi dvakrát tolik, než se předpokládalo. Pravidla Evropské unie povolují mít rozpočtový deficit do tří procent HDP. Atény slibují, že letos schodek sníží na 8,7 procenta HDP.

Řecká vláda hodlá v rámci boje s vysokým zadlužením snížit mzdy veřejných zaměstnanců, zmrazit důchody a zvýšit daně. Začátkem měsíce schválila dodatečná úsporná opatření v hodnotě 4,8 miliardy eur (zhruba 122 miliard Kč). Země se kvůli těmto plánům potýká s rozsáhlými stávkami.

Eurozóna nyní kvůli rozpočtovým problémům některých členských zemí zvažuje vytvoření vlastního měnového fondu, který by mohl státům v nouzi poskytovat půjčky a jehož pravomoci by byly srovnatelné s Mezinárodním měnovým fondem (MMF). Názory na tento nápad jsou však rozporuplné.

Foto: archiv Týdne

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ