Chráněný sektor
Míra nezaměstnanosti hendikepovaných narůstá. Stát se snaží o jejich pracovní zapojení, společensky odpovědné firmy jej vyslýchají
15.11.2021 09:23
Najít práci pro větší počet lidí s hendikepem: právě k tomuto tématu upírá Ministerstvo práce a sociálních věcí mimořádnou pozornost. Kromě speciálních příspěvků, které dává při jejich zaměstnání zaměstnavatelům v chráněném sektoru, se snaží o osvětu i na volném trhu, a to rámci speciálního programu. Řada firem už tuto výzvu vyslyšela a zaměstnání hendikepovaných vidí jako přínos.
V Česku je podle statistického úřadu více než milion lidí s nejrůznějšími typy zdravotního postižení. Byť asi 60 procent z nich tvoří důchodci, stále v tomto výčtu zbývá zhruba 400 tisíc lidí, kteří jsou v produktivním věku. Pracuje jich však jen necelá pětina, a na celkovém počtu nezaměstnaných se tak lidé se zdravotním postižením podílejí více než 13 procenty. Této statistice navíc nenapomáhá ani probíhající epidemie, během které se počet nezaměstnaných osob se zdravotním postižením (OZP) navýšil o více než pět tisíc a jejich počet stále narůstá - a to i přesto, že celkový počet nezaměstnaných lidí v Česku meziročně poklesl.
I z tohoto důvodu věnuje problematice Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) mimořádnou pozornost a snaží se o větší míru zařazení OZP do chráněného i volného trhu práce. Na chráněném trhu, kde hendikepovaní zaměstnanci tvoří více než 50 procent celkového počtu zaměstnanců ve firmě, poskytuje speciální příspěvek. Co se týče volného trhu, snaží se o větší míru jejich zapojení skrze speciální projekt.
Ten je realizovaný od roku 2017 a je zaměřený na posílení personálních i odborných kapacit služeb zaměstnanosti pro práci s touto cílovou skupinou. "V rámci programu působí na každém okresním pracovišti Úřadu práce České republiky specializovaný poradce pro zaměstnávání osob se zdravotním postižením, který šíří v této oblasti osvětu a pomáhá zaměstnavatelům s výběrem vhodných zaměstnanců i s řešením problémů spojených se zaměstnáváním OZP," říká tisková mluvčí MPSV Jaroslava Sladká.
Podle firem slouží zařazení zdravotně postižených k diverzitě týmů
Zaměstnávat lidi s hendikepem se již v minulosti rozhodla například Moneta Money Bank, která si navíc nyní dala za cíl mít do čtyř let v celkovém počtu tří tisíc zaměstnanců jejich alespoň 3,5procentní zastoupení. "Rádi bychom všem našim handicapovaným spoluobčanům ukázali, že jejich zdravotní omezení není pro práci v bance překážkou, že se jí nemusí bát," uvedla v této souvislosti ředitelka HR skupiny Moneta Money Bank Klára Escobar s tím, že pro naplnění tohoto cíle se banka rozhodla pro spolupráci s dvěma renomovanými neziskovými organizacemi, které se věnují asistenci hendikepovaných při jejich uplatňování na trhu práce.
A přestože by se zapojení hendikepovaných osob mohlo zdát pro společnosti nevýhodné, podle HR ředitelky tomu tak není. "Máme za to, že diverzita pracovních týmů s sebou přináší mnoho benefitů: přispívá k lepší spolupráci v týmech, umožňuje dívat se na věci z jiného úhlu a v konečném důsledku tak pomáhá rozvoji všech," dodává Klára Escobar.
1